Tarihin en kısa savaşı hangi savaştır?

Dünya tarihinde birçok savaş yaşanmıştır. Yüz yıllar süren savaşların yanı sıra sadece birkaç gün, birkaç saat sürenler de var. Mesela Mohaç Meydan Muharebesi 2 saat kadar sürmüştü. Ancak öyle bir muharebe var ki Mohaç’tan bile kısa sürdü. O olaysa İngiliz-Zanzibar Savaşı. İşte ilginç İngiliz-Zanzibar Savaşı…

Tarihin en kısa savaşı hangi savaştır?

İngilizler sömürüyordu

İngilizler sömürüyordu

İngiltere dünyayı yönetiyor, birçok ülkeyi sömürüyordu. Onlardan birisi de Afrika’nın doğusundaki Zanzibar adasıydı. Ada stratejik olarak çok önemli bir noktadaydı ve İngilizler için çok kritikti.

Canına tak etti

Canına tak etti

19. yüzyılın sonunda bağımsızlık hareketleri tüm dünyayı sararken bu hareketlerden Zanzibar da nasibini aldı. Başa geçen sultanlar bağımsızlık istiyordu.

Kritik bir noktaydı

Kritik bir noktaydı

Zanzibar sultanı Hamad bin Thuwaini’nin 25 Ağustos 1896′ta ölümünden sonra, yeni sultan Halid bin Bargaş oldu. Bağımsızlık istiyordu yeni sultan. Ancak bu durum İngilizlerin tabii ki hoşuna gitmedi. Sultanın hareketleri sömürge devletinin hiç hoşuna gitmiyordu. Sonuçta kritik bir noktaydı Zanzibar.

Sultanı indirmek istediler

Sultanı indirmek istediler

Tahta geçen Halid bin Bargaş’tan memnun olmayan İngilizler onu tahttan indirmek için çalışmalara başladılar. Sürekli baskılarla sultanı yıldırmaya çalıştılar ancak sultan bu konuda geri adım atmıyordu.

Ortalık karıştı

Ortalık karıştı

Baskılara direnen Halid bin Bargaş’ın karşısına destekledikleri Hamud bin Muhammed’i çıkarttılar. Haliyle ortalık çabucak karıştı.

Zanzibar’a savaş ilan etti

Zanzibar’a savaş ilan etti

Zorluk çıkaran Halid bin Bargaş’a karşı İngilizler Zanzibar’a savaş ilan etti. 2800 kişilik Zanzibar ordusuna karşı Kraliyet Donanması vardı. Sultan'ın eski silahlı yatı HHS Glasgow limanda demir atmış olarak bekliyordu. Bargaş'ın askerleri sarayı korumak için hazırlanıyordu.

Yatı 'yatırdılar'

Yatı 'yatırdılar'

Kraliyet Donanması verilen ültimatomun ardından saraya 27 Ağustos 1896'da sabah 9'da ateş açtı. 5 savaş gemisinin karşısında haliyle 1 yat direnemedi, yat yattı. Geriye ise 2800 kişilik ordu kalmıştı. Sultanın haliyle gözü korkmuş, ABD elçisi aracılığıyla barış isteme çabaları işe yaramadı.

40 dakikada...

40 dakikada...

Geriye kalan orduyu da İngilizce 40 dakikada imha etti. Halid bin Bargaş’ın elinde hiçbir şey kalmadı. Hemen Almanlara sığındı ve 2 Ekim 1896'da deniz yoluyla kaçtı. Halid bin Bargaş tahttan indirilince yerine Hamud bin Muhammed çıktı. Böylelikle Zanzibar’da İngiliz egemenliği 1963’e kadar devam etti.

Bu makaleye ifade bırak