Geri Dön
TeknolojiApple Music için kayıpsız müzik desteği duyuruldu! İşte detaylar

Apple Music için kayıpsız müzik desteği duyuruldu! İşte detaylar

Apple Music için bir süredir kayıpsız müzik desteğinin sunulacağı söyleniyordu. Apple'dan beklenen hamle erken geldi ve müzik hizmeti için kayıpsız deneyim duyuruldu. Buna ek olarak Spatial Audio ve Dolby Atmos gibi destelerin de geldiği duyuruldu.

Apple Music için kayıpsız müzik desteği duyuruldu! İşte detaylar

Apple Music Spotify karşısında en popüler alternatiflerden biri. Haliyle Apple Music tarafında yapılacak değişiklikler merakla takip ediliyor. Apple tarafından beklenenden erken duyurulan destek, yanında başka hizmetlerle beraber duyuruldu. 

Türkiye'de aktif bir şekilde yer alan Apple Music hizmeti haziran ayından itibaren kayıpsız müzik/ses desteğini kullanıcılarına sunuyor. Toplamda 75 milyondan fazla şarkının herhangi bir sıkıştırılma işlemi olmadan yüksek kalitede dinlenmesi için getirilen bu hizmet, ilerleyen süreçte adından söz ettirecek gibi duruyor. 

Zira Apple Music, ses kalitesinde yaşanan kayıplardan dolayı eleştiriliyordu. Bu yeni destekle beraber müzik platformu daha fazla kullanıcıyı kendine çekmek istiyor. 

Apple Music için kayıpsız müzik desteği duyuruldu İşte detaylar

Apple Music’te yer alan yeni destek şu şekilde açıklanıyor:

“Kayıpsız” ifadesi 48 kHz’e kadar kayıpsız ses ve “Yüksek Çözünürlüklü Kayıpsız” ifadesi ise 48 kHz ile 192 kHz arası kayıpsız ses anlamına gelir.

Kayıpsız ve Yüksek Çözünürlüklü Kayıpsız dosyalar çok büyük boyutludur ve standart AAC dosyalarına göre daha fazla bant genişliği ve depolama alanı kullanır.”

Bu hizmet için ekstra bir hizmet ücretinin talep edilmeyeceği belirtiliyor ve bu desteğin yanında Spatial Audio ve Dolby Atmos da geliyor. Bunlar ne demek oluyor? Bu destekler direkt AirPods Pro ve AirPods Max için sağlanacak. Daha kaliteli bir ses deneyimi için sunulan bu destekler, Apple'ın kendi cihazları arasındaki ses aktarımını daha entegre hale getirecek. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler