Geri Dön

"Misafirlerimize göre nokta atışı yapıyoruz"

İstanbul, Hilton oteller zincirinin yeni bir konseptine ev sahipliği yapmaya başladı. Ayasofya ve Topkapı Sarayı arasında yer alan tarihi Soğukçeşme Sokağı Dorak Holding işletmeciliğinde Curio by Hilton konseptiyle açıldı. 78 odasıyla, misafirlerini tarih içinde bir yolculuğa çıkaran, Roma döneminden kalma 1500 yıllık sarnıçta İstanbul yemeklerini yiyip yine bir o kadar eski bir sarnıçta hamam deneyimini sunan Curio by Hilton kapılarını herkese ama en çok da keşif yapmayı seven meraklı misafirlerine açtı. Otelin müdürü Melis Okay, Curio konseptini, otelin hedeflerini ve Soğukçeşme Sokağı'nda bulunan yapıların renovasyonunu anlattı.

"Misafirlerimize göre nokta atışı yapıyoruz"

İhsan Dindar - milliyet.com.tr/Tatil

 

Curio by Hilton'un Türkiye'deki ilk oteli, İstanbul'un en tarihi noktalarından birinde açıldı. Ben ilk olarak Curio konseptini sorarak başlamak istiyorum. Curio'yu Hilton ne şekilde konumlandırıyor?

Diğer Hilton otellerinden ağırlayan en önemli özelliği adından da anlaşılabileceği gibi merak uyandırıcı olması, bir diğeri de dünyadaki her insana hitap etmesi. Biz, misafirlerimiz geldiğinde onlara birkaç soru soruyoruz; Niçin buraya geldiniz? Ne yapmak istiyorsunuz? Ne yemek istiyorsunuz? Gelen misafirlerimizden bazısı "ben buraya keşfetmeye geldim" diyebiliyor. Onun için özel paketler hazırlıyoruz. "Farklı tatlar denemek istiyorum" diyenlere de yemekler üzerine seçenekler geliştiriyoruz.

 

Konaklamanın yanı sıra danışmanlık hizmeti de denilebilir mi buna?

Kesinlikle. Örneğin yemek yeme konusunda Soğukçeşme Sokağı'ndaki Sarnıç Restoranımız'da bu deneyimi yaşatıyoruz. Tam olarak ne beklediklerine dair bir nokta atışı olarak da düşünebilirsiniz.

 

Bu durum Curio konseptinin bir standardı mı?

Evet, bu durum Curio by Hilton konseptinin bir standardı. Ama aynı zamanda bizim de kattığımız şeyler var. Curio by Hilton'un en önemli noktalarından biri de bu. Kendi yorumunuzu katmanız beklenir.

 

Yani bu noktada sizin de bir insiyatif alma durumunuz söz konusu oluyor...

Aynen öyle.  Curio by Hilton'da örneğin tarihi lokasyonlar öne çıkar. İstanbul için de olması gereken en iyi yerde oldu.

Misafirlerimize göre nokta atışı yapıyoruz

Şimdi biraz oraya gelmek istiyorum. Ayasofya ile Topkapı Sarayı'nı ayıran Soğukçeşme Sokağı, çok tarihi bir yer. Bir o kadar da önemli Bu yeri nasıl seçtiniz? Sokağın bir bölümü atıl vaziyetteydi.

Biz Dorak Holding olarak turizm alanında önemli yatırımlar yapıyoruz. 1971 yılında kurulan ve özellikle de Uzak Doğu pazarının hakimi konumunda. Geçtiğimiz yıl 300 binden fazla Uzak Doğulu turisti Türkiye'de ağırladık. 2020'de bu sayı daha da artacak. Biz de bu minvalde, beklentiler doğrultusunda turizm planlamalarımızı yapıyoruz. İstanbul'daki bu lokasyon da kentin gözbebeği konumunda. Bu sokağın bir süredir atıl olması bizim için de bir fırsat oldu. Yeşil Ev Ayasofya Mensions ve Soğukçeşme Sokağı ile birlikte toplamda 78 oda ve Sarnıç Restoranı açtık. Sokağın içinde bir de yakında hizmete girecek olan Sophia Store'da da otelde beğendikleri yastık ve benzeri objeleri satın alabilecekler. Sophia Garden bu konseptin en özel parçalarından biri. İçinde 1500 yıllık bir sarnıç daha bulunuyor. Bunu biz bir jakuzi havuz haline getirdik. Misafirlerimiz için çok farklı bir deneyim. Hemen yanındaki bir sarnıcı da Türk hamamı konseptiyle spa olarak kurguladık.

Misafirlerimize göre nokta atışı yapıyoruz

Burası yüzlerce yıllık bir tarihi bölge. Roma döneminden kalma 1500 yıllık sarnıçlar, Osmanlı döneminden kalma konaklar bulunuyor. Bu yapıları korumak için ne gibi önlemler aldınız? Kimlerle çalıştınız?

En başından itibaren Anıtlar Kurulu ile çalıştık. Zaten kendi mimarlık şirketimiz var. Bu noktada onlarla birlikte çalışıyoruz. Çizimleri önce onlar onayladı. Sonrasında biz uygulamaya sokmaya hazırladık. Bu noktada da Anıtlar Kurulu devreye girip onayladı. Böyle proje ilerledi. Anıtlar Kurulu şu anda bile yaptığımız çalışmaları gelip onay sürecinden geçirebilir.

Misafirlerimize göre nokta atışı yapıyoruz

Peki bu otele gelenler bu tarihi mirası amiyane tabirle iliklerine kadar hissedecek mi?

Tabii. Osmanlı dönemine ait kumaşlardan kullandığımız bir koleksiyonumuz var. Mesela Sarnıç Restoranı'nda da bu konuya çok önem verdik. Sarnıçta bir İstanbul mutfağı bulacaklar.

 

Son olarak şunu soracağım. Bu otele kimler gelsin?

Soğukçeşme Sokağı'ndan gün içinde dünyanın dört bir yanından insanlar geçiyor. İstanbul'a gelen herkesin mutlaka geçeceği bir yer burası. O insanlar buranın zaten esas hedef kitlesi.

 

ihsan.dindar@milliyet.com.tr

Son dakika! Bingöl'de görme engelli karısını bayıltana kadar döven cani kameradaGelen bir son dakika haberine göre, Bingöl'ün Karlıova ilçesinde cani koca, görme engelli karısını çocuklarının yanında bayıltana kadar dövdü. Yaşanan dehşet anlarını çocuklardan biri kameraya kaydetti. Vahşetin görüntüleri kısa süre sonra sosyal medyada hızla yayıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber