Geri Dön

Ramazan'ın görsel zenginliği mahya

Mahya, İstanbul'un en önemli ramazan geleneklerinden biridir. İstanbul'da ortaya çıkan mahya geleneği 11 ayın sultanı Ramazan'da, şehrin selatin camilerinde sürdürülür. İşte yüzlerce yıllık gelenek olan mahya hakkında bilinmesi gerekenler... İlk mahya nerede kullanıldı?

Ramazan'ın görsel zenginliği mahya

Mahyaİstanbul'da Ramazan aylarının vazgeçilmez geleneklerinden biridir. İlk olarak selatin camilerinin minarelerine asılmaya başlayan mahyalar bugün dünyanın farklı yerlerindeki camileri de süslemektedir. Peki mahya nedir? Mahya geleneği ortaya nasıl çıktı? İlk mahya nerede kullanıldı? Detaylar haberde...

Mahya nedir?
Mahya, ilk ortaya çıktığında kandillerle gnümüzdeyse elektrikli ampüllerle camilerin iki minaresine uygulanan yazılardır. Özellikle Ramazan aylarında camileri süsleyen mahyalarda Kur'an-ı Kerim'den ayetler ya da özlü sözler yer alır.

İlk mahya nerede ve ne zaman kullanıldı?
Tarihte ilk mahya Sultan 1. Ahmet döneminde kullanıldı. 14. Osmanlı padişahı 1. Ahmet'in yaptırdığı ve kendi adıyla anılan camide ilk defa kullanılan mahya, kandillerle ışıklandırılmıştı. 1616 yılında hattat Hafız Kefevi tarafından padişaha sunulan mahya, Sultanahmet Camii'ne asıldı.

İlk mahyalar nasıldı?
17. yüzyıldan itibaren kullanılaya başlayan mahyalar ilk olarak kandillerle aydınlatılıyordu. Kandillerin daha uzun süre aydınlatması için zeytinyağ kullanılmaktaydı. Ancak buna rağmen kandiller mahyaları en fazla üç saat aydınlatabiliyordu. Gelişen teknoloji ve elektriğin kullanımının yaygınlaşmasıyla birikte mahyalarda kandillerin yerini ampuller aldı.

Ramazanın görsel zenginliği mahya

EÜAŞ Elektrik Otomasyon Sistemleri devreye alındıElektrik Üretim A.Ş mühendislerince, otomasyon sistemlerine yönelik dışa bağımlılığı azaltmak ve dış kaynaklı yaşanan olumsuzlukları ortadan kaldırmak amacıyla Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirilen Elektrik Otomasyon Sistemleri (EOS) Antalya'daki Kepez-2 hidrolik santralinde devreye alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber