Tek şarjda 28 bin yıl dayanan batarya mı? Gerçekten mi?

Teknoloji alanında büyük adımlar atılıyor. Yeni atılan adıma göre anlaşılan o ki batarya probleminden kurtulmamız mümkün gibi görünüyor. Hiç bitmeyecek pil üretildiği haberini aldık. Peki bu mümkün olabilir mi? Tek şajda 28 bin gün dayanan batarya gerçek olabilir mi? Gelin, hep birlikte Molatik olalım...

Tek şarjda 28 bin yıl dayanan batarya mı? Gerçekten mi?

28 bin yıla kadar dayanabiliyor


California merkezli Nano Diamond Battery (NDB), elmas ve nükleer atıkları kullanarak hiç bitmeyecek pil ürettiği haberini aldık. Hiç şarj edilmeden 28 bin yıla kadar dayanabilen batarya, uzay araştırmaları için umut olacak. Elmas pilin gücünü nükleer atıklardan, özellikle de geri dönüştürülen radyoaktif izotoplardan alacağı bildirilmiş. Yani bataryamız gücünü atıklardan alacak.

 

 

Şarj derdinden kurtulmamız mümkün


İzotoplar tarafından yayılan enerjiyi emmek için batarya, panelli nano-elmas katmanlarıyla çevrelenecek. İzotopların genellikle binlerce yıl süren ömürleri olması ve elmasların da mükemmel ısı iletkenleri olması sebebiyle, pil yeniden şarj edilmeye gerek kalmadan enerji yaymaya devam edecek. Yani şarj derdinden kurtarılmamız çok mümkün.

NDB'nin kurucusu Dr. Nima Golsharifi, pilin yüzlerce yıl kullanılabilmesinin yanısıra, nükleer atığı iyi bir şeye dönüştürmek gibi bir fayda sağlayacağını belirtmiş. Golsharifi, aynı zamanda cep telefonlarında ve diğer elektronik eşyalarda 9 yıl kullanılabilecek bir elmas pil geliştirdiklerini de sözlerine eklemiş.

 

 

Ucuz olmayacak


Pilin maliyeti merak edilirken, sentetik elmas ve nükleer atık kullanımı pek de ucuz olmayacağını gösteriyor. Bu pilin de 2023'te kullanılabilir hale gelebileceği öne sürülmüş. Yani o zamana kim ölür kim kalır bilemeyiz ama anlaşılan o ki garibanın yüzü yine gülmeyecek. Bakalım, bu pilin çıkış fiyatı ne kadar olacak? Merakla bekliyoruz.


Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
instagram.com/SenolFazilet
twitter.com/SenolFazilet


 

Bu makaleye ifade bırak