Geri Dön
TeknolojiBu Ülkede FM Radyo Yayını Bitiyor!

Bu Ülkede FM Radyo Yayını Bitiyor!

Teknoloji basınının daha çok Opera ve Vivaldi tarayıcılarla adını duyduğu ülke Norveç, 2017'de FM radyo yayınını bitireceğini açıkladı.

Bu Ülkede FM Radyo Yayını Bitiyor!

Norveç Kültür Bakanlığı, Radio.no’nun haberine göre bu tarihi belirledi ve Norveç’in, FM radyo kullanımını bırakacak olan ilk ülke olacağını belirtti. Ülke, 2017'den itibaren FM radyo yayını yerine Dijital Ses Yayını’na (Digital Audio Broadcasting / DAB) geçecek.

Kuzey Ülkesinin, ilk olarak 2011'de tartışılmaya başladığı bu konu, en sonunda bir karara bağlanmış oldu böylece. Norveç’in 2017'de FM’den DAB’ye geçecek kapasite ve altyapıya bütünüyle sahip olacağı; o nedenle geçişin de sorunsuz bir şekilde halledileceği de belirtiliyor. Kültür Bakanı Thorhild Widvey, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulunmuş: “Radyo dinleyicileri daha çok ve bol uluslu radyo içeriğine, daha iyi bir ses kalitesine ve geliştirilmiş fonksiyonelliğe kavuşacaklar. Bu, aynı zamanda rekabeti ve gelişimi artıracak, yeni fırsatlar açacak bir adım olacak.”

Ülkenin DAB’ye geçişinin bir diğer artısı da, DAB’nin yönetim maliyetinin FM’e göre 8 kat daha az olması. 1995'ten bu yana Norveç’te kullanılan DAB altyapısı 2007'de güncellenmiş; görülen o ki 2017'de de tamamen FM’in yerini alacak. Avrupa ve Güneydoğu Asya’da bulunan kimi bazı ülkeler de, gelen bilgilere göre DAB’ye geçmek için hazırlıklarını sürdürüyorlar. Ancak görülen o ki Norveç, bu alanda bir ilki gerçekleştirecek.İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler