Geri Dön
TeknolojiGökbilimcilerden iki rekor kıran kara delik buluşu

Gökbilimcilerden iki rekor kıran kara delik buluşu

Kara delikler hakkında pek çok gelişme yaşanıyor. 2019 yılında ilk kara delik fotoğrafının çekilmesiyle görünürlükleri artan kara delikler, halen ismi gibi 'karanlık' ve araştırmalar yetersiz kalıyor. Akabinde bilim insanları araştırmalarını sürdürürken, Unicorn( Tek boynuzlu at) adını verdikleri bir kara delik keşfettiler.

Gökbilimcilerden iki rekor kıran kara delik buluşu

Ohio Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada elde edilen Unicorn adı verilen kara delik iki rekoru bünyesinde barındırıyor. Unicorn, hem şimdiye kadar tespit edilen en küçük kara delik hem de dünyaya en yakın en küçük kara delik. Dünya'ya en yakın kara delik olması bizleri tehlikeye atıyor mu? Elbette hayır. Her ne kadar en yakın desek de Dünya'ya 1.500 ışık yılı uzaklıkta ve Güneş'ten 3 kat daha kütleli. 

GÜNEŞ'TEN 3 KAT DAHA KÜTLELİ

Bu keşiften önceki kara delik Güneş'ten 3.3 kat daha kütleli olarak kayıtlara geçmişti. Daha önceki araştırmalarda farklı ışık yıllarına sahip kara deliklerin keşfinden bahsediliyor ancak bazıları yalnızca 'tahmin' olarak kalıyor ve bilimsel olarak tartışma yaratıyor. 

Her iki durumda da Unicorn olarak kayıtlara geçen kara delik tuhaf olarak nitelendiriliyor. Normalde bu kara deliğin yer aldığı yıldız grubunda Güneş'in 30 katı büyüklüğünde oluyor. Bu yüzde yalnızca 3 kat büyük bir kara delik gerçekten de etkileyici olarak nitelendirilebilir. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler