Geri Dön
TeknolojiGökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi, yurt dışına açılıyor

Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi, yurt dışına açılıyor

Bursa'daki Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM),  25-29 Ekim'de Dubai'de gerçekleşecek International Astronautical Congress'de  (Uluslararası Uzay Bilimleri Kongresi) tanıtılacak.

Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi, yurt dışına açılıyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odasından yapılan açıklamaya göre, BTSO'nun  Gökmen Projesi kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının destekleri, Bursa  Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK iş birliğiyle hayata geçen GUHEM, tüm küresel  uzay aktörlerinin bir araya geldiği dünyanın prestijli uluslararası uzay  etkinliklerinden Uluslararası Uzay Bilimleri Kongresi'ne katılacak.

Her yıl 6 binden fazla katılımcıya ev sahipliği yapan Uluslararası  Uzay Bilimleri Kongresi, bu yıl 25-29 Ekim'de Dubai'de 72'nci kez düzenlenecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen GUHEM Genel Müdürü Halit  Mirahmetoğlu, böylesine büyük ve prestijli bir organizasyonda yer alacaklarından  dolayı çok heyecanlı olduğunu ve GUHEM'i uluslararası camiada en iyi şekilde  anlatacaklarını aktardı.

Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi, yurt dışına açılıyor

Uluslararası Uzay Bilimleri Kongresi'nin dünyanın en büyük uzay  kongresi olduğunu ifade eden Mirahmetoğlu, şunları kaydetti:

"Her sene farklı bir ülkede ve farklı bir temayla herkesin uzay  alanında daha fazla bilgi sahibi olmasını amaçlayan bu organizasyon 6 binden  fazla ziyaretçiyi ağırlıyor. Bu organizasyon, Uluslararası Astronotik Federasyonu  (IAF) tarafından organize ediliyor ve bu kapsamda teknik komitelerle pek çok  sempozyum altında etkinlik gerçekleştiriliyor. Uluslararası Astronotik  Federasyonu 1950'lerde kurulmuş olan bir federasyon ve şu anda 71 ülkeden 407  üyesi var. Bunların içinde uzay ajansları, dünyanın ileri gelen uzay şirketleri  ve çeşitli üniversiteler var. Son zamanlarda uzayla ilgili bilim toplum  çalışmaları yapan müzeleri de üyeliğe kabul etmeye başladılar. Biz de bu kapsamda  üyelik başvurumuzu yaptık ve üye olarak aldıkları 6 uzay müzesinden biri haline  geldik. Türkiye'nin uzay ve havacılık temalı ilk eğitim merkezi olan GUHEM,  böylece dünyanın ileri gelen ve tanınmış olan uzay müzeleri arasında da yerini  almış oldu."

Mirahmetoğlu, Uluslararası Uzay Bilimleri Kongresi'nin uzay camiasını  bir araya getirdiği bilgisini de vererek, Türkiye'nin bu organizasyonda temsil  edilmesinin oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Bu seneki kongreye Türk Uzay Ajansı şemsiyesi altında sergi alanına  katıldıklarına değinen Mirahmetoğlu, "GUHEM yeni bir yapı. Bizim kongredeki  amacımız bu yapıyı uluslararası camiaya en doğru şekilde anlatmak ve bu alanda  bilim toplum çalışmaları yapmak isteyen bütün şirketleri, uzay ajanslarını  Türkiye ve Bursa'ya davet etmek. Uzay sanayi ve GUHEM arasında organik bir bağ  var. Kongrede bu bağı daha fazla canlandırmak için ilişkilerimizi  kuvvetlendirmeye çalışacağız." değerlendirmesinde bulundu.

 

Emeklilerin gözü kulağı bu haberde! 'Ek zam' masada
Beştepe'deki toplantıya saatler kaldı! İşte masadaki kritik başlıklar
30 milyar dolarlık anlaşma!
Bakan Kasapoğlu sert çıktı: Bu çevrimdışı muhalefet zihniyeti...
'Film' gibi hikaye! İzlediği filmden etkilendi, Samsun'dan Nepal'e gitti
Bu şehirlerde yaşayanlar dikkat! Yoğun kar geliyor
Doğum günü eğlencesi ölümle bitti! Araç metro istasyonuna uçtu
MasterChef'te ortalık karışıyor! 'Bu mafya ayaklarını bırak'
Yatırımı olanlar dikkat! Altında şok tahmin
Beşiktaş'ta N'Sakala'dan skandal Haaland paylaşımı, hemen sildi
Kişi başı 45 bin dolar! İstanbul'da otelde basıldılar
2.5 aylık evli kadın anlattı, herkes dehşete düştü
Dortmund - Beşiktaş maçını spor yazarları değerlendirdi
Ünlü şefle el ele görüntülenmişti! 'Sevgili olduk dahi diyemem'
Yeni yıl için kurumsal hediye önerileri