Geri Dön
TeknolojiIntel, AMD ekran kartlı ilk işlemcisini duyurdu

Intel, AMD ekran kartlı ilk işlemcisini duyurdu

Intel ve AMD, sonunda eşi benzeri görülmemiş bir ortaklık kurmayı başardı ve ilk meyvesi ortaya çıktı. Intel'in 8. nesil işlemcileri, AMD'nin RX Vega M ekran kartları ile birlikte geliyor. Bu sayede daha ince ve daha hafif dizüstü bilgisayarlara geçilecek.

Intel, AMD ekran kartlı ilk işlemcisini duyurdu

Onur Binay/milliyet.com.tr

Intel-AMD iş birliği ile ilgili teknik detaylar CES 2018 fuarında resmiyet kazandı. Intel'in 8. nesil işlemcileri, AMD’nin RX Vega M ekran kartları ile birlikte geliyor. Bu sayede daha ince ve daha hafif dizüstü bilgisayarlara geçilecek.

Genelde Nvidia’nın GTX 10X serisi ekran kartları ile birlikte çıkan Intel 8. nesil işlemciler, bundan sonra AMD’nin RX Vega M ekran kartları ile birlikte geliyor. Intel, bu noktada AMD’nin iki farklı grafik birimini sunacak. Bunlar dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmış RX Vega M GL ve Intel’in yeni mini bilgisayarları için masaüstü bilgisayarları hedef alan RX Vega M GH olacak. Doğal olarak, GL değişkeni, daha güçlü kardeşine göre daha düşük saat hızı ve daha az grafik donanımı içeriyor. Vega M-GH "Yüksek Grafik", Vega M-GL ise "Düşük Grafik" anlamına geliyor.

Intel, AMD ekran kartlı ilk işlemcisini duyurdu

AMD RX Vega M GL, 931MHz-1,011MHz hızları arasında çalışıyor ve 20 compute units(CU)’e sahip. GH ise 1,063MHz-1,190MHz hızları arasında çalışıyor ve 26 CU’ya sahip. GL, Intel’in 8. nesil i5 ve i7 işlemcileri ile birlikte gelirken GH yalnızca i7 ile gelecek.

RX Vega M GL modüllü dizüstü bilgisayarlarda Hitman'ı oynarken NVIDIA GTX 1050'den 1.4 kat daha hızlı bekleyebilirsiniz. Daha hızlı GH grafikleriyle, 7. nesil Core CPU'lu bir makineyle çalışan NVIDIA GTX 1060'a göre yüzde 10 daha hızlı performans görebilrisiniz. Bu, temel olarak, modern oyunların çoğunda yüksek grafik ayarlarla 1080p'de saniyede 60 karelik düzende görmenizi sağlar.

Intel, AMD ekran kartlı ilk işlemcisini duyurdu

Intel’in diğer bir yeniliği ise dinamik enerji paylaşım yöntemi. Dynamic Tuning sistemi işlemci ve grafik birimini sürekli takip ederek hangi senaryoda ağırlık verileceğini hesaplıyor. Oyun ağırlıklı işlemcilerde enerji yoğunluğu grafik birimine aktarılıyor. Çoklu görevlerde ise işlemciye ağırlık veriliyor. Böylece yüzde 18 yani 17.5W seviyesine kadar tasarruf edilebiliyor.

Intel, AMD ekran kartlı ilk işlemcisini duyurdu

Intel ilk etapta 5 tane işlemci modeli hazırladı. Bunlar: Core i7-8809G, i7-8709G, i7-8706G, i7-8705G ve Core i5-8305. İşlemcilerin maksimum çalışma hızları modele göre 3.8 GHz ile 4.2 GHz arasında değişiyor.

Intel, AMD ekran kartlı ilk işlemcisini duyurdu

Bu çipsetler AMD GPU'ları çalıştırdıkları için şirketin Radeon Adrenalin Edition yazılımını da destekleyecek ve oyun performanslarını düzeltmek için FreeSync, oturumlarınızı yakalamak için ReLive gibi özelliklerden yararlanacaklar. Hızaşırtmayı yönetmek için Intel'in XTU uygulamasını ve Radeon WattMan'ı kullanabileceksiniz. Dell'in ve HP'nin gelecekteki dizüstü bilgisayarlarında, şirketin yeni işlemcileri RX Vega M grafikleriyle yer alacak.

Intel, AMD ekran kartlı ilk işlemcisini duyurdu

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler