Geri Dön

Kemal Sunal 70. doğum gününde doodle oldu!

Kemal Sunal Google tarafından unutulmadı. Kemal Sunal’ın bugün 70. doğum günü olduğu için Google, Kemal Sunal’i Doodle yaptı. Kemal Sunal'ın hayatını sizler için derledik...

Kemal Sunal 70. doğum gününde doodle oldu!

Google yeni bir Doodle hazırladı. Bu yeni Doodle’ın konusu; Kemal Sunal… Kemal Sunal hakkında tüm detaylar haberimizde…

Kemal Sunal Türk sineması'nın büyük komedi oyuncusu ve sinema oyuncularından biri olarak kabul edilir. Oynadığı rollerle Türk sinemasına yeni bir soluk getirmiştir. Çevirdiği filmlerde genellikle saf, şanslı, iyi yürekli karakterleri canlandıran Kemal Sunal, filmlerinin ilk gösterimlerinden yıllar sonra bile hala büyük bir ilgiyle izlenmesi olgusunu, yazmış olduğu bilimsel yüksek lisans tezinde sosyolojik olarak irdelemiştir.

İstanbul’da doğan oyuncunun babası Mustafa Sunal; annesi ise Saime Sunal'dır. Kemal Sunal'ın, Cemil Sunal ve Cengiz Sunal adında iki kardeşi vardır.

Sanatçı, ilkokulu Mimar Sinan İlkokulu'nda okumuş liseyi de Vefa Lisesi'nde okumuştur.. Yüksek tahsilini ise Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünde başlamıştı. Öğrenimi sırasında Emayetaş Fabrikasında çalışmış, ayrıca elektrikçide çıraklık yapmıştır. Vefa Lisesindeki felsefe hocası Belkıs Balkır'ın sanatçıyı Müşfik Kenter ile tanıştırmasının, Kemal Sunal'ın kariyerinde dönüm noktası olmuştur.

Hayatı boyunca toplam 82 filmde rol alan Kemal Sunal, 3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka adlı filmin çekimlerine başlamak için Trabzon'a gitmek üzere bindiği uçakta geçirdiği kalp krizi sonucunda hayata gözlerini yumdu ve Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilmiştir. 2009 yılında Kemal Sunal ile anılarını anlatan Zeki Alasya, ölümünde korkularının kalp krizi geçirmesinde önemli etken olduğunu belirtti. Zeki Alasya; “ne kadar bazı şeylerden korksa da belli etmezdi, çok kibar bir adamdı” yorumunu yapmıştır.

Kemal Sunal Fransız ünlü isim Fernandel'e benzetilirdi. Kemal Sunal gibi o da komedyen olan Fernandel tıpkı onun gibi çok sayıda komedi filmi çevirmişti. Kemal Sunal ile yapılan bir röportajda Zeki Müren'in kendisine "Fernandel ve Jean-Paul Belmondo karışımı" tanımlamasının çok hoşuna gittiğini belirtmişti.

Hababam Sınıfı serileri, Köyden İndim Şehire, Salak Milyoner, Mavi Boncuk, Salako, Hanzo, Tosun Paşa, Süt Kardeşler, Kapıcılar Kralı, Sakar Şakir, Şabanoğlu Şaban, Çöpçüler Kralı, Kibar Feyzo, İnek Şaban, Davaro ve daha sayısız bir çok değerli fimleri olan Kemal Sunal'ın son filmi ise Propaganda oldu.

Ünlülerin Kemal Sunal hakkında söylediği sözler...

"Ben Kemal Sunal hayranıyım, filmlerini bıkmadan izliyorum. Muhteşem bir oyuncu."
–Bülent Ecevit
"Varlığı yokluğu belli olmazdı, ama yönetmen ’motor’ dediği an, karşımızda devleşen bir aktör olurdu."
–Emel Sayın
"Kemal Sunal, filmlerinde genellikle, haklının haksıza, güçsüzün güçlüye karşı mücadelesini temsil eden büyük komedi ustasıydı."
–Altan Öymen
"...çok takdir ettiğim, çok beğendiğim, hakikaten Türk sinemasına damgasını vurmuş, halkın sevgisini kazanmış, gönlüne girmiş olan çok büyük bir sanatçıydı."

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber