Geri Dön
TeknolojiPopüler uygulamada yedi milyondan fazla hesap kaldırdı

Popüler uygulamada yedi milyondan fazla hesap kaldırdı

Pek çok eleştiriye sahne olan mobil uygulama daha önce de milyonlarca hesabı kaldırmıştı. Yeni girişimde ise reşit olmayan çocuklara ait hesapların kaldırılması gündeme geldi.

Popüler uygulamada yedi milyondan fazla hesap kaldırdı

TikTok, bu yılın ilk çeyreğinde reşit olmayan çocuklara ait olduğundan şüphelenilen yaklaşık 7,3 milyon hesabı kaldırdığını duyurdu. Popüler video paylaşım platformu, söz konusu kullanıcıların tüm kullanıcılara orana yüzde 1’den az olduğunu söylüyor.  

Özellikle gençler arasında çok daha popüler olan TikTok, içinde barındırdığı meydan okumalar sebebiyle bazı kişilerin hayatını kaybettiğini duymuştuk. Temelde TikTok’u 13 yaş ve üzeri kişilerin kullanması gerekiyor ancak iyi denetlenmediği için daha küçük yaştaki çocuklar da bu uygulamayı rahatlıkla kullanabiliyor.

TikTok, reşit olmayan kullanıcılarla ilgili ayrıntıların, "kullanıcı güvenliği konusunda şeffaflık ve hesap verebilirlik söz konusu olduğunda endüstrinin ilerlemesine yardımcı olacağını" umuyor.

YAKLAŞIK 62 MİLYON VİDEO

61 milyon 951 bin 327 video, uygulamanın kurallarını ihlal ettiği için kaldırıldı, bu ise yüklenen tüm videoların yüzde 1'inden daha az bir rakama tekabül ediyor. Bunların yüzde 82'si görüntülenmeden önce,  yüzde 91'i herhangi bir kullanıcı bildirmeden önce ve yüzde  93'ü yayımlandıktan sonraki 24 saat içinde kaldırıldığı bildirildi.

Popüler uygulamada yedi milyondan fazla hesap kaldırdı

Her ne kadar belli bir yaş grubunun altındaki kişilerin kullanmaması gerekitği söylense de geçen yıl New York Times'ın sızdırdığı veriler ABD’li kullanıcılarının yaklaşık üçte birinin 14 yaş ve altı olduğunu ortaya çıkarttı.

Bu yılın başlarında İtalyan veri gizliliği yetkilileri, uygulamada viral bir meydan okumayı deneyen 10 yaşındaki bir kızın ölümünün ardından TikTok'a reşit olmayan hesapları engellemesine yönelik adımlar attığını duyurdu.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler