Geri Dön
TeknolojiSalgını izleme uygulamasına rekor bildirim yapıldı! 70 binden fazla

Salgını izleme uygulamasına rekor bildirim yapıldı! 70 binden fazla

Koronavirüs salgını sırasında farklı ülkelerde farklı uygulamalar geliştirildi. İngiltere ve Galler’de kullanılan NHS Covid-19 uygulaması rekor bildirime ulaştı. Hasta olan kişilerin uygulama üzerinden attığı bildirimler 70 bini aştı. Geçen haftadan beri uygulamadan gönderilen bildirimler 689 bin 313 bin kişiye ulaştı.

Salgını izleme uygulamasına rekor bildirim yapıldı! 70 binden fazla

Söz konusu rakamlar önceki haftaya göre 70 binin üzerinde bir artış yaşandığını gösteriyor. Söz konusu uygulamada ping atma sistemi bulunuyor. Gönüllülük esaslı olan bu sistemde eğer ping alırsanız kendinizi 10 gün boyunca tecrit etmeniz gerekiyor. Hükümet tarafından özellikle hassas olması söylenen bu durum, eleştirilmeye başlandı.

ELEŞTİRİLERE MARUZ KALMIŞTI

BBC’de yer alan habere göre bir süre önce normalleşme süreci kapsamında konserlerin başladığı İngiltere’de vakalar tekrar yükseliyor. Son birkaç haftadır uygulamadan çok fazla uyarı alan kişi bulunuyor ve binlerce insan kendisini karantinaya aldığı için işini kaçırdığını ve büyük sorunlar yaşadıklarını söylüyor. Bu noktada eleştirilen uygulama, kendi içinde de muaflıkları doğurdu. Örneğin kritik mesleklerde çalışan ve ping alan kişiler, ‘ev karantinasından’ muaf kalıyor. Bunun yerine günlük testler yaptırmak zorundalar.

Ağustos ayının ikinci ayından itibaren aşıların tüm dozlarını olan kişilerin pinglenmesi durumunda kendilerini karantinaya almak zorunda kalmayacak. Akabinde Covid PCR testi için rezervasyon yaptırmaları teşvik edilecek.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler