Geri Dön
TeknolojiSansür endişesiyle ‘telefonları çöpe atın’ uyarısı geldi!

Sansür endişesiyle ‘telefonları çöpe atın’ uyarısı geldi!

Akıllı telefon üreticileri zaman zamana verdikleri kararlarla eleştiriliyor. Öte yandan birkaç yıldır ABD ile yaşadığı sorunla gündeme gelen Çin merkezli şirketler için yeni bir karar da Litvanya’dan geldi. Ülkenin savunma bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Çin’de üretilen telefonlar yerleşik bir sansür sistemi bulunuyor.

Sansür endişesiyle ‘telefonları çöpe atın’ uyarısı geldi!

Litvanya Savunma Bakanlığı yayımladığı bir raporda kullanıcıları uyardı. Çin merkezli herhangi bir markanın telefonlarını kullanın kişilerin ‘telefonlarını çöpe’ atması gerektiğini söyleyen açıklamada aynı zamanda, yeni telefon alırken de Çin’e ait bir markanın olmaması tavsiyesinde bulunuldu.

HER GEÇEN GÜN YASAKLI/SANSÜRLÜ TERİMLERİN SAYISI ARTIYOR

Raporu yayımlayan Reuters sansürlenen kelime gruplarını, ‘’Özgür Tibet, Çok Yaşa Tayvan Bağımsızlığı ve Demokrasi Hareketi’’ olarak açıkladı. Söylenene göre bu kelimeler kullanıldığında telefonun yerleşik sansür sistemi tespit ediyor ve bunları sansürlüyor.  Yine aynı raporun devamında Çince’deki 449 terimi içine aldığı ve bunun da sürekli yeni ‘yasaklı kelimelerle’ güncellendiği aktarıldı.

Öte yandan Savunma Bakan Yardımcısı Margiris Abukevicius tarafından raporun detayları açıklanırken basına yaptığı açıklamada şu sözlere yer verildi: ‘’Tavsiyemiz, yeni telefon alacaksanız Çinli şirketlerin telefonlarını satın almamanız ve daha önce satın alınmış olanlardan mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kurtulmanızdır" dedi.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler