Geri Dön

Sinsi Asprox virüsü Batı'yı tehdit ediyor

Bilgisayara bulaşınca sessiz sedasız tüm içeriği yürüten virüs Asprox'un ilk hedefi resmi siteler. Virüs Doğu Avrupalı olabilir!

Sinsi Asprox virüsü Batı'yı tehdit ediyor

Doğu Avrupa kaynaklı olduğundan şüphelenilen Asprox isimli virüs, bilgisayara kayıtlı verilerden çok daha fazlası için bir tehdit oluşturuyor.

Hackerlar tarafından herhangi bir internet sitesine yerleştirilebilen virüs, böyle sitelerde gezinmekle bulaşıyor. Asprox şimdiye kadar aralarında belediye meclisi gibi devlet siteleri ve yemek tarifi veren kişisel siteler de olan binlerce
İngiliz sitesine, Sony Playstation'la San Fransisco şehirlerinin  resmi web siteleri de dahil olmak üzere bir o kadar da Amerika kaynaklı siteye bulaşmış durumda.

Bulaşır bulaşmaz sistemi çökerten ve böylece en azından varlıklarından haberdar olunabilen eski nesil virüslerin yanında, Asprox gayet gaddar kalıyor. Bilgisayara yerleştiğinde sessiz sedasız oturan virüs, hackerın bu bilgisayardaki bilimum kişisel bilgi ve şifreyi araklamasını, şirket ve devlet sitelerine saldırmasını, hatta virüsü başka bilgisayarlara bulaştırmasını sağlıyor. Virüsün bilgisayarına bulaştığı İngiliz kullanıcılardan pek çoğunun banka ve kredi kartı hesaplarından bu suretle para çalınmış.

Anti-virüs programları son güncellemeleri almamış olan bütün bilgisayarlara bulaşabilen Asprox, zaten anti-virüs programlarının yarısı tarafından da bulunamıyor bile. Ancak tespit edildiğinde program tarafından "SQL malware" (kötü niyetli SQL yazılımı) olarak tanımlanıyor.

Kaynak:

Dr. Mehmet Öz'ün çok konuşulan TikTok videosuDünyaca ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, bu kez sosyal medyanın gündemine oturan TikTok videosuyla karşımıza çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber