Geri Dön
Teknoloji HaberleriToplantıları teknoloji yönetiyor

Toplantıları teknoloji yönetiyor

Endüstri 4.0 birlikte dünyanın hızla dijitalleşmesi sayesinde iş dünyası köklü bir değişim yaşıyor. Bilgi teknolojilerinin başlattığı yeni dönemde işletmeler iletişimi ve işbirliğini sağlamak, başarıyı sağlamak için teknolojiye güveniyor.

Toplantıları teknoloji yönetiyor

Erdal Kaplanseren

erdal@layka.com.tr

Twitter: @Kaplanseren

Teknoloji sayesinde kullanılan bilgisayar, telefon, projeksiyon cihazı gibi elektronik ürünler değişti. Teknolojinin iş dünyasında şekillendirdiği alanlardan biri de toplantı odaları oldu. Kimi teknoloji trendleri toplantı odalarını değiştirmeye başladı bile. İşte 2020’de ve ileriki yıllarda toplantı salonlarında karşılaşacağımız teknoloji trendleri.

Teknoloji trendleri, toplantının verimli geçmesinin önündeki tüm engelleri ortadan kaldırıyor. Doğru teknolojiye sahip bir toplantı odası, toplantıya katılanların deneyimlerini aktarabilmesinde etkili oluyor.

Nesnelerin interneti (IoT)

Kurumsal yapılarda bulunan ortak alanların rezervasyonu yoğunluk nedeniyle yapılamayabiliyor. Odaların ne zaman müsait olabileceğini anlamak ek iş gücü gerektirebiliyor. Bu noktada da nesnelerin interneti devreye giriyor. Asus’un CES 2020’de tanıttığı AIoT çözümleri bu durumun örneği oluyor. yüz tanımayla giriş, otomatik aydınlatma, Intel Unite ile kablosuz sunum ve ortam kontrolü, cihaz takibi gibi yapay zeka nimetleriyle toplantı odasını organize etmek çok daha kolay olacaktır.

Tümleşik iletişim

Toplantıyı yöneten kişinin toplantıdaki herkesle iletişim halinde olması, toplantıya uzaktan katılanların da zaman kaybına neden olabilecek engellerle karşılaşmaması gerekiyor. Anlık mesajlaşma ve anlık dosya paylaşımı gibi özelliklerle tümleşik iletişim, iletişim kanallarını doğru kullanarak verimli bir toplantı gerçekleştirebilmeyi sağlıyor.

Video konferans çözümleri

Toplantı sırasında sesli konuşmalarda algılanması zor olan beden dilinin anlaşılması ve tepkilerin değerlendirilmesi açısından yüz yüze iletişim önem taşıyor. Uzaktan çalışan kişilerin toplantıya dahil olması gerektiğindeyse video konferans devreye giriyor. Özellikle büyük boyutlu toplantı odaları için Bluetooth özellikli hoparlör, kamera, mikrofon gibi çözümler toplantının verimli olması ve zaman kaybı yaşanmaması için gerekli oluyor.

İnteraktif tahtalar

Dokunmatik ekran teknolojisini sesli ve görüntülü konferans yetenekleriyle birleştiren interaktif tahtalar işbirliğinde bulunulabilecek çalışma alanı yaratıyor.

Elektrik faturalarında yeni dönem! Bakan Dönmez duyurdu
Antalya'yı fırtına vurdu! Uyarı üstüne uyarı geldi
Gündem olan düğünle ilgili damat konuştu: 'Eşim istemedi...'
Slovakya’da 3. doz aşı yaptıranlara para verilecek
Erdoğan'dan Müşterek Kuvvet Komutanlığı'na ziyaret
‘Bitrota’ soruşturmasında yeni gelişme! İstanbul'a getirildi
Son dakika... İran'ın savaş gemisi battı!
Tarihi Galatasaray - Fenerbahçe derbisinde tam 7 gol! 8 dakikada hat-trick yaptı
Türk-İş'ten asgari ücret mesajı! Bu rakamın altında...
18 yıl perde açmadı! Cesetlere yaptıklarına duyanlar inanamadı
Almanya'da Serdar Dursun patlaması! 'Frankfurt için bir şans'
Bu görüntüler İstanbul'dan! ‘Cansiperane vaziyette görev’
İrem Derici'ye nazar değdi! 'Ölü gibi yatıyorum'
Boşandılar ama kopamadılar! Merve ile Gürhan...
Yeni yıl için kurumsal hediye önerileri