Geri Dön

Telefon dolandırıcıları daha çok yaşlıları hedef alıyor

Emniyet Genel Müdürlüğünün zaman zaman cep telefonlarına SMS göndererek, televizyonlarda kamu spotu yayınlatarak uyarıda bulunmasına karşın ülke genelinde kendilerini polis veya savcı olarak tanıtıp, telefon dolandırıcılığı yapanların, daha çok 60 ve üzeri yaş grubunu hedef aldığı belirlendi.

Telefon dolandırıcıları daha çok yaşlıları hedef alıyor

AA

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan 14 kişilik özel ekip, telefon dolandırıcılarının kullandığı yöntemler üzerinde çalışarak, vatandaşların dolandırıcıların ağına düşmemesi için çalışma yürütüyor.

Bu yıl kentteki 19 telefonla dolandırıcılık olayını inceleyen ekip, mağdurlardan 17'sinin 60 yaş üzerindeki kişiler olduğunu tespit etti. Özel ekip, genellikle şüphelilerin Şanlıurfa'dan karayoluyla Ankara'ya, buradan da taksiyle Eskişehir'e geldiklerini ve dikkati çekmemek için kentteki ucuz otellerde konakladıklarını saptadı.

Yaşları 60 yaş ve üstü olanları seçen dolandırıcıların telefonla aradıkları kurbanlarını, bilgisayarlarında bulunan kent haritası ile sokak sokak yönlendirdikleri, talep ettikleri ziynet eşyası, döviz ve parayı genellikle MOBESE kameralarının olmadığı yerlerdeki parklarda ya da sokak aralarında aldıklarını belirledi. Söz konusu dolandırıcılık olayına karıştıkları belirlenen 5 şüpheliden 3'ü tutuklandı.

"Yaşlılara örnek olması için açıklama yapma gereği duydum"

Dolandırıcıların kurbanı kanser hastası Hayriye Öztürk (65), yaptığı açıklamada, 50-60 yaşın üzerindekilerin, dolandırıcılık olaylarına karşı daha tedbirli olmaları gerektiğini belirtti.

Yaşlılara örnek olması için açıklama yapma gereği duyduğunu ifade eden Öztürk, şunları söyledi:

"Geçen hafta telefonla aradılar, adımı, soyadımı, çocuklarımın adını, eşimin adını, eşimin öldüğünü, benim kanser hastası olduğumu söylediler. Ben de onlara inandım. Bana, 'Bir ay önce senin evinde misafir olarak kalan Diyarbakırlı 2 kadın, kuyumcular çarşısında soygun yapmış, onları evinde 10 gün misafir etmişsin, şimdi onlar tutuklu. Senin ismini vermişler, 10 burma bilezik, 20 cumhuriyet altını, bir miktar da para çalmışlar, bunu getirmen lazım. ' dediler. Ben de o an çok korktum. Öyle bir şeyin olmadığını söyledim. Bana inanmadılar. 'Evine polis getireceğiz, polisler geldikten sonra ne yapacaksın? Sen kaç yaşında kadınsın yalan söylemeye utanmıyor musun?' dediler. Onlara inandım, 2 yıl önce hayatını kaybeden babamdan yadigar iki bileziği eve gelen kişilere teslim ettim."

"Kendilerini polis olarak tanıtan bu kişilere kanmayın"

Öztürk, 2 zanlının, verdiği altın bilezikleri 15 dakika içinde geri getireceklerini söyleyip, evden ayrıldığını anlatarak, "Bir süre sonra dolandırıldığımı anlayınca oğlumu aradım ve polisi aramasını söyledim. 10 dakika içinde polis ekipleri evime geldi. Verdiğim eşkal doğrultusunda bölgede çalışma başlatan ekipler, şüpheli iki kişiyi yakaladı. Emniyet Müdürü Engin Dinç başta olmak üzere tüm polis teşkilatına teşekkür ediyorum. Herkese sesleniyorum, ne olursunuz benim gibi kandırılmayın, kendilerini polis veya savcı olarak olarak tanıtan bu kişilere kanmayın." diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber