Geri Dön
TeknolojiTürkiye Uzay Ajansı uluslararası iş birliklerini artırıyor

Türkiye Uzay Ajansı uluslararası iş birliklerini artırıyor

Türkiye Uzay Ajansı (TUA), alanında dünyanın önde gelen  organizasyonlarından biri olan Uluslararası Uzay Kongresi'nde (IAC) Milli Uzay  Programı'nda yer alan hedeflere yönelik uluslararası iş birliği görüşmelerini  sürdürüyor.

Türkiye Uzay Ajansı uluslararası iş birliklerini artırıyor

TUA'dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Uzay Ajansı, 71 ülkeden 407  üyesi bulunan Uluslararası Astronotik Federasyonu (IAF) tarafından organize  edilen IAC'de yerini aldı. Kongre kapsamında gerçekleştirilen IAF Genel Kuruluyla  birlikte TUA'nın IAF'ye üyeliği de tescillendi.

Dubai Dünya Ticaret Merkezi'nde 29 Ekim'e kadar sürecek organizasyonda  TUA için fuar alanında geniş bir alan tahsis edildi. Bu alanda TUA'ya TÜBİTAK  Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü, Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi  (GUHEM), Delta V Uzay Teknolojileri AŞ ve Saha İstanbul da eşlik ediyor.

Her yıl 6 binden fazla katılımcıya ev sahipliği yapan Kongrede uzay  alanında çalışmalar yürüten şirketlerin yanı sıra uluslararası kuruluşlar ve  akademi dünyası etkinliklerde bir araya geliyor.

Kongrede, Milli Uzay Programı'nda yer alan hedeflere yönelik iş  birliği görüşmeleri sürdüren TUA'nın, devletler ve kurumlar arası 25'in üzerinde  ikili görüşme gerçekleştirmesi öngörülüyor.

Bu kapsamda, Rusya, Japonya, Birleşik Krallık ve Azerbaycan'ın ilgili  uzay ajanslarının yanı sıra, Space X ve Blue Origin gibi uzaya yönelik yaptığı  çalışmalarla son zamanlarda dikkati çeken uluslararası şirketlerle de görüşme  yapılması planlanıyor.

"ÜLKEMİZİN UZAYDAKİ HAKLARI İÇİN BURALARDA BULUNMALIYIZ"

Açıklamada görüşlerine yer verilen TUA Başkanı Serdar Hüseyin  Yıldırım, IAC'nin dünyanın en önemli uzay buluşması olduğuna dikkati çekerek, bu  yıl 72'ncisi yapılan etkinlikte Türkiye olarak ilk defa stant açtıklarını  vurguladı.

Milli Uzay Programı'na yönelik birçok ülkeden olumlu dönüş ve iş  birliği teklifi aldıklarına işaret eden Yıldırım, şunları kaydetti:

"Bunları değerlendirmeye devam ederken alternatifleri öngörmek  açısından IAC 2021 bizler için çok faydalı bir organizasyon olacak. Etkinlik  boyunca birçok ajans ve şirketle ikili görüşmeler yapacağız. Ayrıca, ülkemizin  uzaydaki varlığını ve haklarını korumak, gözetmek için de buralarda bulunmak  gerekiyor. Unutmayalım ki, gelecek uzayda ve uzayda izi olmayanın dünyada sözü  olmayacak."

 

Çalışanlar dikkat! Özel korumaya alındı, 5 yıl içinde isteyin
Bu gurur Esmanur'un! 'Kız çocuklarına ilham olmak istiyorum'
Erdoğan'dan flaş açıklama! Mesele dolar-faiz değil
Yerli otomobilde geri sayım! En önemli parçalarından birinde kullanılacak
Artan fiyatlar sonrası kritik çağrı: Gelin beraber inşa edelim
47. Pantene Altın Kelebek Ödül Töreni! Ödüller sahiplerini buldu
Tümer Metin'in şaşkınlığı: 'By-pass falan mı oldu?'
MasterChef'te elenen isim belli oldu! 'Bir yarışmadan öte...'
Kovid-19 sperm ve yumurtayı azaltıyor!
Fenerbahçe'nin eski yıldızına Kadıköy'de protesto!
Meteoroloji yeni raporu yayımladı! Salı gününden itibaren değişiyor
Rus basını yazdı: Türkiye'den İHA alacak!
Türkiye'den 'Turkey' hamlesi! İşte hindinin sıra dışı hikayesi
Karaciğerin en sevdiği besin! Mutlu olmamızı sağlıyor
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım