Geri Dön
TeknolojiVadi’de oyun geliştirme kış kampı başladı

Vadi’de oyun geliştirme kış kampı başladı

Bilişim Vadisi DIGIAGE, Dijital Animasyon ve Oyun Merkezi’nin oyun geliştirmek isteyen tüm girişimciler için düzenlediği kamplara yoğun ilgi sürüyor. 23 Ocak Pazar günü başlayan OG22 DIGIAGE Kış Kampına 32 ilden 30 takımdaki toplam 165 girişimci katılım sağladı. Organizasyon ve mentör ekiplerle birlikte 200’den fazla fiziki katılım olan kampa 1500 civarındaki başvurulardan seçim yapıldı.

Vadi’de oyun geliştirme kış kampı başladı

Fiziki katılımın yanı sıra yaklaşık 900’den fazla çevrim içi katılımın da olduğu bu kampta Türkiye’nin ulusal ve global arenada oyun geliştirme ekosistemine kolektif kazanç sağlanacak. Bilişim Vadisi’nde yoğun bir şekilde devem eden kamp 29 Ocak Cumartesi günü üretilen dijital oyunların yatırımcı ve destekçilerin beğenisine sunulması ile tamamlanacak.

TEK ÇATI ALTINDA

Oyun Geliştirme Ekosistemi içerisinde yapbozun bütün parçalarını bir araya getiren Bilişim Vadisi, düzenlediği DIGIAGE Oyun Kampı ile oyun geliştiricileri, yazılımcıları ve tasarımcıları tek çatı altında topluyor. Dijital platformlar yardımıyla kampa yurt dışından katılan akademisyenler ve sektörün önemli temsilcilerinden destek alma şansına sahip olan oyun geliştiriciler, hiçbir tema kısıtlaması olmadan, takım olarak daha önceden geliştirmeye başladıkları oyunları da ilgilisine sunabiliyor.

Vadi’de oyun geliştirme kış kampı başladı

İNSAN KAYNAĞI

Bilişim Vadisi DIGIAGE Direktörü Emre Yıldız, kampta insan kaynağı, yatırım süreçleri ile ticarileşme ve pazarlama alanlarına yöneldiklerini belirterek “Merkezimiz, düzenlediği bu tür etkinliklerle sektörün geleceği için yol haritası oluşturulmasına yardımcı oluyor. Ekosistem için eğitim, takım oluşturma, yatırım yapma ve oyunların ticarileştirilmesi için kamu-özel sektörün desteklerinin maksimum düzeyde faydalanılmasına zemin sağlıyor.” dedi.

TEKNOLOJİYE ERİŞİM

Bu alanda kolay ulaşılabilir eğitime büyük önem verdiklerini vurgulayan Yıldız, “Oyun Start-UP Muhasebesi, Oyun StartUP Hukuku, Oyun StartUP Teşvikleri ile birlikte finansmana erişim başlıca odaklarımız. Bunların dışında Bilişim Vadisi içerisinde oluşturduğumuz kuluçka merkezi ile hem ofis imkânı hem de bilgisayar laboratuvarlarımız ile teknolojiye erişim problemini de ortadan kaldırmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Vadi’de oyun geliştirme kış kampı başladı

HERKESE İMKAN VAR

Yıldız, Bilişim Vadisi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nun artık oyun girişimcilerine de yatırım yapacağını kaydederek Türkiye'deki tüm oyun geliştiricileri için bir çağrı yapmış oluyoruz. Oyununu geliştirmiş geliri olan ve globalleşebilme potansiyeline sahip tüm oyun ve mobil uygulama firmalarımıza da bir çağrı yapmış olduk. Burası Türkiye'nin Bilişim Vadisi herkes için bir imkân ve olanak var.” dedi.

2019’DAN BU YANA

Bilişim Vadisi, dünyada hızla büyüyen dijital oyun alanında Türkiye’nin doğru konumlanması, bu alanda gelişim gösteren gençlerin devlet iradesinde bir muhatap bulabilmesi, sektörün ihtiyaçlarına uygun gelişim süreçlerinin belirlenmesi, yüz milyarlarca dolar değerine ulaşan ve her geçen gün büyüyen oyun ekonomisinden Türkiye’nin hak ettiği payı alabilmesi için 2019 yılından bu yana oyun geliştirme kampları düzenliyor. Oyunla Gelecek organizasyonunda Dijital Türk Oyunları Platformu DiTOP ile birlikte gerçekleştirilen kamplarda Türkiye için birçok ilke imza atıldı. Sinema, Animasyon ve Oyun sektörlerini bir araya getiren kamplarda binlerce üniversiteli genç meslek seçimlerini Dijital içerik üretiminden yana yaptı ve Yaratıcı Kültür Endüstrileri için üretim yapmaya başladı.

Vadi’de oyun geliştirme kış kampı başladı

10 BİNDEN FAZLA GENÇ KATILDI

Oyun Geliştirme kampları ile başlayan süreç ve Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’nın destekleri Bilişim Vadisi çatısı altında Digiage markasının ortaya çıkmasını sağladı. Kamplar sayesinde yüzlerce genç sektörde iş imkânı bulurken kurulan yeni oyun stüdyoları ile ekosistem yeni aktörler kazandı. Bugüne kadar düzenlenen 5 kampa 10 binden fazla genç katıldı. Kamplar sayesinde 50'den fazla stüdyonun kurulması sağlandı.