Geri Dön

100 yıl bile sürebilir

100 yıl bile sürebilir

100 yıl bile sürebilir

       İTALYA Siyasi Sığınma Komisyonu Başkanı Sergio Mustilli, bölücü örgütün başı Abdullah Öcalan'la ilgili dosyanın henüz ellerine ulaşmadığını belirtirken "Eminim ki kabarık bir dosya. Tercümesi ve incelenmesi 1.5 yılı, karara bağlanması 100 yılı bile bulabilir" dedi.
       Öcalan için "O, İtalya'yı son şans olarak görüp gelen garibanlardan değil. Çok rahat ve olup bitenlerden hiç etkilenmiyor" diyen Mustilli, siyasi sığınma kurallarını belirleyen Cenevre ve Dublin konvansiyonlarıyla komisyonun işleyişini Milliyet'e anlattı. "Yorum yapamayacağını" özellikle vurgulayan Mustilli'nin yanıtları şöyle:
     * Cenevre Konvansiyonu'na göre Öcalan'ın Moskova'ya geri gönderilmesi gerekmez miydi?

       Rusya, 1990 Dublin Anlaşması'na taraf olmadığı için onlara bu işlemi niçin uygulamadınız diye sormuyoruz. Ayrıca resmi olarak Öcalan'nın Rusya'dan geçtiğini kabul etmiyor, "Sahte pasaportla geldiği için o olduğunu dahi bilmiyorduk" diyorlar. İtalya Dışişleri Bakanı Lamberto Dini Moskova'ya gittiğinde eminim bunu da söylemiştir, ama "Hayır" diyorlar. Rusya değil de başka bir ülke olsaydı bu dediğinizi sorabilirdik.

     * Öcalan'nın konumu oldukça karmaşık. Siyasi sığınma dilekçesine nasıl bir işlem yapılacak?

       Bu sadece benim değil, beş kişinin kararı olacak. Elimizde yeterli doküman yok. Şu anda hiçbir değerlendirme yapamayız. Kaçak olarak İtalya'ya girenler, artık iyice anladılar ki en kısa ve kolay yol, siyasi sığınma hakkı istemek. Çünkü hem zaman alan hem de garantili bir yol. Nasıl olsa değerlendirmeye tabi tutulacağını ve cevap verilene kadar sınırdışı edilmeyeceklerini biliyorlar.

     * Komisyon bağımsız bir kurum mu?

       Evet, bağımsız çalışıyoruz. Geniş bir otonomiye sahibiz. Altı üyemiz car. Danışman olarak çalışan üyenin oy hakkı yok. Bu üye BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden geliyor. Benim dışımda dışişleri ve sivil servis yetkilisiyle bakanlık temsilcileri var. Kararlar genellikle oybirliğiyle alınır. İtiraz eden üye olursa oy çokluğu dikkate alınır.

     * Cenevre Konvansiyonu, suç işleyenlere, organize suç şebekesi üyesi olanlara siyasi sığınma hakkı tanımıyor. Bu başvuruda Türkiye'den gelen suç dosyası dikkate alınacak mı?

       Böyle bir durum varsa başvuru geri çevrilir. Ama bunu söylemek için de bir değerlendirme yapmamız gerekir. Bu komisyonun yaptığı başka bir iş yok zaten. Verilen kararlarda sadece Cenevre Konvansiyonu baz alınır. Öcalan'ın dilekçesi incelenirken Türkiye'den gelen dosya da dikkate alınacaktır. Ancak Öcalan'la ilgili elimizde henüz bir şey yok. Hala Adalet Bakanlığı'ndan bize dosyanın gönderilmesini ve "Bu iş üzerinde çalışın" denilmesini bekliyoruz. Elimizde Öcalan'ın yazdığı mektup dışında bir doküman yok. Tabii, çok yetersiz bir döküman.

     * Siyasi sığınma hakkı verilmesi için bir süre var mı?

       Süre 15 günle 90 gün arasında değişiyor. 90 gün Dublin ofisinin belirlediği süre. Bu süreler kesin tespit edilmiş değil. Olaya göre değişiklik gösterebilir. Enformasyon eksikliği varsa ek süre istenir. 1 - 1.5 senede sonuca ulaşmış davalar bile var elimizde."

     * İçişleri veya Adalet Bakanlığı'nın dosyayı komisyona göndermesi için süre var mı?

       Hayır. Ne zaman tamamlayabilirlerse o zaman gönderirler.

     * Peki, bu 40 günlük süre nedir?

       40 günlük süre Almanya'ya iade için istek süresidir. Bu tarih gereğinden fazla abartıldı. Gazeteler başka bir şey yazmıyor. Bizimle hiçbir ilgisi yok. Zaten öyle bir zaman ki, 24 Aralık'ta Noel başlıyor ve kimse çalışmıyor. 22 Aralık benim için, Noel'den iki gün önceki sıradan bir tarih.

     * Komisyon kararına itiraz hakkı bulunuyor mu?

       Altı ay içinde yerel idare mahkemesine başvurabilir. Komisyon kararını başka bir makamın onaylamasına gerek yoktur.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye'deki yeni vaka sayısını açıkladıDünyayı etkisi altına alan corona virüsle ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son dakika açıklamalarına imza attı. Bakan Koca, corona virüs sebebiyle son 24 saatte 69 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam can kaybının 425 olduğunu açıkladı. Bakan Koca, İstanbul'da 12 bin 231, İzmir'de 1105, Ankara'da 860, Konya'da 601, Kocaeli'de 500 vaka olduğunu açıkladı. Koca, "Türkiye'nin analizi, şu anda İstanbul'da bir kişi 16 kişiye bulaştırıyor." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber