Geri Dön

Basında Tüketici Ödülü Tamer'in

Basında Tüketici Ödülü Tamer'in

SANAYİ Bakanlığı tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen 1. Tüketici Ödülleri'nde Yazılı Basın Tüketici Köşesi Ödülünü Milliyet yazarı Meral Tamer kazandı.
Meral Tamer ödülünü almak üzere sahneye çağrılırken "1980'li yılların ortalarında Türkiye'de kimse tüketici kelimesini telaffuz bile etmezken bir kişi vardı ki basında tüketici haklarını gündeme getirdi. 15 yıl boyunca tek başına tüketici haklarının belli bir noktaya gelmesini sağladı. Aramızda Türkiye'de bir ilke imza atan bir gazeteci var. 1997 Tüketici Basın Ödülü'nü kazanan Meral Tamer" diye anons edildi.
Tamer'e ödülünü veren Sanayi Bakanı Yalım Erez ise şöyle konuştu:
"Kendisiyle Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanvekilliği döneminden beri tanışıyoruz. Uzun yıllar tüketicinin korunması için tek başına büyük çaba gösterdi. Türkiye'nin bugün tüketici hakları açısından geldiği noktada Meral Tamer'in çok önemli emeği ve belirleyeci katkısı olmuştur."
Meral Tamer düşüncelerini şöyle dile getirdi:
"Gerçekten uzun yıllar bu mücadeleyi tek başıma götürdüm. Başlangıçta Ticaret Odası'ndan destek gördüm. Bu arada aldığım ödülde beraber çalıştığım arkadaşlarım Nazire Kalkan, İlkay Özcan ve Duygu Arpacı'nın büyük emeği var. Bu ödül hepimizin."
Tüketici Kanunu Uygulamasında Başarılı Kuruluş Ödülü İTO, Türk - İş ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Tüketici Bürosu'na verildi. Türk- İş Başkanı Bayram Meral Ödülü'nü Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Mehmet Dönen'in elinde aldı. Tükeci Memnuniyetini İlke Edinen Firma Ödülü'nü ise Demirdöküm, Çarşı Mağazaları'yla Tansaş aldı. Bilinçli Tüketici ödüllerine ise Saim Ayhan Bellisoy, Abdullah Taşkıran, Vasif Necil Ünal ile Saniye Yerli değer görüldü.
* Saim Ayhan Bellisoy: Aldığı sodayı açarken şişesi patlayarak bir gözünün kör olması nedeniyle açtığı hukuk davasında, üretici firmadan 42 milyar lira tazminat alması nedeniyle tüketici ödülü aldı.
* Abdullah Taşkıran: Çocuğunun fahiş oranda artan okul servis ücretini hakem heyetlerine götürüp, taşıyıcı firma ile okul arasında varılan sözleşmenin iptal edilerek, diğer öğrencilerin de daha düşük ücretten taşınmasını sağlaması nedeniyle ödül verildi.
* Vasif Necil Ünal: Aldığı traktörün direksiyon milindeki üretim hatası nedeniyle meydana gelen kazada, çocuğunun yaralanması üzerine açtığı dava sonunda, hatalı üretilen tüm traktörlerdeki bu sorunun giderilmesini sağlaması nedeniyle ödül aldı.
* Saniye Yerli: Çocuğuna aldığı spor ayakkabının kısa sürede yırtılması ve satıcı firmanın bunun değiştirmemesi üzerine açtığı davada ilk defa Yargıtay tarafından tüketici lehine bir kararın onaylanmasını sağladığı için ödüle layık görüldü.

Pelin Akil ve Anıl Altan çiftinden corona dansıOyuncu Pelin Akil ve eşi Anıl Altan corona virüs salgını nedeniyle ikizleriyle birlikte kendilerini karantinaya aldılar. Evde eğlenceli vakit geçiren çift, corona dansı yaptığı anlarını sosyal medya hesaplarından paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber