Geri Dön

Bıldırcın tepkisi

Cafe Milliyet’teki Nurettin Hasman-Eda Taşpınar’ın verdiği ‘bıldırcın partisi’ haberi, çevreye ve canlı türlerine yeterli duyarlılık gösterilmediği gerekçesiyle eleştirildi

Bıldırcın tepkisi

İşadamı Nurettin Hasman’ın, sevgilisi Eda Taşpınar’la sosyeteye mangal partisi düzenlemesi, 4 Kasım tarihli Cafe Milliyet’e manşet oldu. Haber, ‘Gökyüzünde kuş bırakmadı’ başlığıyla verilmişti. Hasman’ın av sezonunda Trakya bölgesinde vurduğu 800 bıldırcının Nişantaşı’nda bir kebapçıda konuklara ikram edildiği anlatılıyordu.
Haberde, işadamı Nurettin Hasman’ın daha öncede avladığı bıldırcınların tüyleriyle Eda Taşpınar’ın kıyafetlerini süslediği bilgisi de yer alıyordu.
Engin Selim Bayramoğlu adlı okurumuz, Milliyet’in çevreye duyarlı bir gazete olarak, ‘bıldırcın partisi’ne yaklaşımını eleştirmiş:
“Milliyet Cafe ekinde Nurettin Hasman ve Eda Taşpınar’ın 800 adet bıldırcın öldürmesini, (kusura bakmayın avladı diyemeyeceğim) ve ellerinde kuş cesetleriyle poz vermelerini ve afiyetle yemelerini maalesef gazetenin hiçbir eleştiriye tabi tutmadan bu duruma manşetlerinde yer vermesini inanılmaz yadırgadım. Sizlerden rica ediyorum, ya deşifre ederek yayımlayın ya da hiç yayımlamayın!”

Eleştiri manşette saklı
Okurumuzun eleştirilerini Milliyet Cafe editörüne aktardık.
Yayımlandığı günden bu yana magazin haberciliğinde başarılı örnekler sunan Cafe Milliyet’in Hasman-Eda Taşpınar çiftinin ‘bıldırcın partisi’ni verirken attığı ‘Gökyüzünde kuş bırakmadı’ manşetinin eleştiri içerdiğinde ısrarlılar.
Yasa, kara avcılığında av hayvanlarıyla ilgili mevsimsel sınırlamalar ve ‘kotalar’ koyuyor.
Hasman, 800 bıldırcını nasıl vurmuş, haberin magazin boyutu verilirken bu yönü de sorgulanabilirdi.
Eda Taşpınar’ın ‘tüylü’ giysilerle yakında medyada boy göstermesi olasılığına karşı Milliyet okurlarınca vurgulanan duyarlılık uyarıcı olmalıdır.

İlginç soba görenleri şaşkına çeviriyorTekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde Erzurumlular Derneği’ne ait çay bahçesinde iş yeri çalışanlarının projesini çizerek keşf ettiği soba, görenleri şaşkına çeviriyor. Hem elektrik hem de kömürle çalışan soba, içerisine dizayn edilmiş semaver ve kuzine ile birden çok işlev görüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber