Geri Dön

Birilerini gözetliyoruz

Birilerini gözetliyoruz

Birilerini gözetliyoruz

Efendim RTÜK nihayet temcit pilavı haline gelen frekans ihalesinin yapılacağını açıkladı. Biliyorsunuz 1997 yılında elimize yüzümüze bulaştırmıştık... Ama bu yıl sürprizler var...

Hangileri gidecek?
RTÜK ihaleyi açık artırma ile yapacak. TV dünyasında bu "Artırma felaket olur" yorumuna yol açtı. RTÜK’ün ayıklamayı rahat yapmak için bedeli yüksek tutacağı öne sürülüyor. Başkan Nuri Kayış "13 ya da 14 kanal kalacak" diyor. Peki kim gider? Yorumlar farklı. İlk akla gelen isimler (ben ismini vermiyorum, malum kanallardan biri ama) sürpriz yapabilir deniliyor. Mesela hiç beklenmedik bir kanal bile saf dışı kalabilir deniliyor. Ve bu açık artırma öncesi dengeler de epey değişecek gibi görünüyor.

Gelir 415, gider 600
TV sektörünün diğer sektörlerden pek bir farkı yok. Reklam gelirine bağlı yaşamda sorunlar var. TV dünyasından gelen yorum şu: "Martta biraz hareketlenme olur. Ama geçtiğimiz yılın reklam gelirine ulaşmak bile başarı..." Bu, yaklaşık 415 milyon dolar. 16 tane TV arasında paylaşılıyor. Toplam TV sektörünün gideri ise 600 milyon dolarlara geliyor. Bu dengede durabilmek mümkün mü? Bizde reklamın mantığı Batı’ya göre farklı. Darboğaz varken bir sektörde, kesin reklam olmaz. Mesela şimdi otomobil satışları durdu. O zaman bu sektörün reklamları birden kaybolur. Bu durumda reklam kalemleri azalırken TV kanallarının geçen yılı mumla armaları gayet doğal. Bir programa 150 bin dolar verenler de çıkmıyor değil!

Şöhret onlara yakın
"Biri Bizi Gözetliyor" konuşulmaya başlandı bile. 30 kişilik ekip vardiyalı çalışıyor. 36 kamera 15 kişiyi izliyor. 30 ayrı kanaldan kayıt yapılıyor ve anında montajlanıp bizlere sunuluyor. "Big Brother / (Büyük Birader)" ki, bu tarzın en ünlüsü, bize pahalıya gelmiş. 2-3 milyon dolar yapılandırma ücreti istemişler. Bir de günlük 20 bin dolar. "Biri Bizi Gözetliyor"un yapılandırma masrafı yok. Yani yapımcı şirket her şeyi üstlenmiş ve günlüğü yaklaşık 7 bin dolara geliyormuş. Taksi ile dolaşırken acayip ilgi görüyormuş yarışmacılar. "Kesin reklamların vazgeçilmezleri olacaklar" deniliyor. Daha yeni ısınıyorlarmış. Asıl tantana yedi günden sonra başlarmış. Psikolojik durum. Ağırlıklı öğrenci. 100 günün sonunda alacağı 100 milyarı düşleyerek girmişler elemeye. Altı bin kişi ile konuşulmuş, sonra 1500 kişiye inmiş. Sonra 15 olmuş,

TRT’ye yakışmadı
"Milliyet Yılın Sevilen On Şarkısı Yarışması" (Bu yıl Yıldırım Gürses’i Anma Konseri olarak yapıldı) bir gelenek. Şarkıları Emel Sayın seslendirdi, Mustafa Yolaşan sundu. TRT her yıl bu yarışmayı yayınlar. Bu yıl da verecek, ama nerede biliyor musunuz? TRT 4’te. Bir emeğe, bir sevgiye, bir değere saygısızlık değil mi yani bu?

Pelin Akil ve Anıl Altan çiftinden corona dansıOyuncu Pelin Akil ve eşi Anıl Altan corona virüs salgını nedeniyle ikizleriyle birlikte kendilerini karantinaya aldılar. Evde eğlenceli vakit geçiren çift, corona dansı yaptığı anlarını sosyal medya hesaplarından paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber