Geri Dön
The OthersBu araç fazla uçtu (!)

Bu araç fazla uçtu (!)

Bu araç fazla uçtu (!)


Uçan Araba Geliyor... 26 Şubat tarihli Milliyet’in ön sayfasında bu başlık altında yer alan ve ayrıntıları 3. sayfada aktarılan bir haberde, dikine kalkıp inebilen "Skycar", yani "uzay otomobili"nin üretilmesi için yapılan çalışmalar anlatılıyordu.
Uzun yıllar boyu profesyonel pilotluk yaptığını belirten Kadir Peker, metin içinde abartılı yönler olduğunu söyledi. "Hava ulaşımı teknolojisi çok titizlik ister. Haberin bir yerinde, söz konusu aracın 10 bin metreye çıktığı yazılmış. Bugün en ileri donanımlı uçakların önemli bir bölümü bu irtifaya çıkamıyor. Çünkü kabin tazyiki gibi birçok konu halledilmelidir. Bu bilgiden kuşkuluyum" dedi Peker.
Haberin aktarıldığı kaynak, İngiltere’nin saygın gazetelerinden Guardian. Bu haberde önemli olan, çalışmaların yeni başlamış olması. Başka bazı kaynaklar, aracın uçuş kabiliyetinden söz ederken 600 km. üzerinde hıza sahip olacağını ve 10 bin "feet"e çıkabileceğini belirtiyorlar. 10 bin feet de yaklaşık 3 bin metreye eşdeğer. İrtifa konusunda şimdilik "rivayet muhtelif".
22 Şubat tarihli Milliyet’e bir eleştiri, Nilüfer Mizanoğlu Reddy’e ait. Konu, ünlü MGK "atışması" ile ilgili Yüzler Yalan Söylemiyor başlıklı bir haber. Nilüfer Hanım, böylesi ciddi bir konunun "yüz analizi" ile hafife alındığı kanısında. "Bilimsel ve rasyonel değeri olmayan bir yazıyı basmak, akıl ile alay etmek gibi geliyor bana. İnsanların kaş, göz, kulak, ağız ve burunları ile yapılan psikolojik çözümlemenin el ya da yıldız falına bakmaktan ne farkı vardır? Sizden ciddi haber ve yorum bekliyoruz" diyor.
Hayli çeşitlendirilmiş olarak işlenen bu gelişmenin içinde bu haberin öteki "ciddi" haberlerden daha fazla büyütülmesi, okurun tepkisinin asıl sebebi. Ön sayfadan beklentiler, bu tür eleştirileri tetikliyor sık sık.


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler