Geri Dön

Çobandı, doktor olacak

Hakkâri Yüksekovalı İrfan Töreci’nin yaz tatillerinde çobanlık yaptığı Hacıtepe’den Hacettepe’ye uzanan başarı öyküsüne karşın kolu olmayışı nedeniyle ‘doktor olamayacağına’ ilişkin itiraz ve eleştiriler gerçeği yansıtmıyor

Çobandı, doktor olacak

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İngilizce Tıp bölümünü kazanan Hakkâri-Yüksekovalı İrfan Töreci’nin başarı öyküsünü Milliyet, “Çobandı, doktor olacak” başlığıyla duyurdu. 19 yaşındaki töreci, yaz tatillerinde köyünde çobanlık yapıyordu.
Töreci, Yüksekova Süper Lisesi’nin birincisiydi ve Hacıtepe köyünden çıkan gencin başarısı, ÖSS’de her yıl sonuncu olan Hakkâri’nin makus talihinin değişmesi, öğretmensiz, okulsuz köylerden başka İrfan’lar çıkması açısından da umut vericiydi.
Diyarbakır’daki dershane önünde patlayan bombadan sağ çıkan bir başka öğrencinin ÖSS başarısı da medyada geniş yankı buldu.
İrfan Töreci’nin idealindeki hekimliğin, çocuk yaşta başına gelen bir kazayla da ilişkisi vardı. Beş yaşındayken toprak evinde elektrik akımına kapılmış, hastaneye götürüldüğünde doktor olmadığı için kolunu kaybetmişti.
“Hep doktor olmak istedim” diyen Töreci’nin önünde, Hacettepe Tıp Fakültesi’ni kazanmakla idealini gerçekleştireceği bir eğitim fırsatı doğuyordu. Ekonomik zorlukların aşılması bundan böyle daha kolay olacaktı.

‘Doktorluk yapamaz’ iddiası
Milliyet’te ve gazetenin internet edisyonunda çıkan haberler üzerine Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden e-mail gönderen Yrd. Doç. Dr. İbrahim Barut, genelde “negatif habercilik” yapmakla eleştirilen medyanın tam da “İşte iyi haber” dedirtecek bir olayı Türkiye’nin gündemine taşımasından rahatsızlık duyan bir üslupla Milliyet’in kamuoyunu yanlış yönlendirdiğini öne sürüyor.
Genel cerrah olan Barut’un Milliyet Okur Temsilcisi’ne ilettiği şikâyeti şöyle:
“Gazetenizdeki ‘Çobandı, doktor olacak’ başlıklı, tek koluyla çobanlık yapan gencin tıp fakültesini kazandığını bildiren haber baştan yanlış... Zira mevzuata göre bu başarılı öğrencimiz, ‘sağlık raporu’ almak zorunda. Bunun koşulu da iki kolu ve elinin olması ve tam fonksiyon görmesidir.
Maalesef bu başarılı gencimiz sağlam raporu alamayacağı için tıp fakültesine başlayamayacak bile. Milliyet ise şimdiden bu genci ve Türkiye’yi yanlış yönlendirmekte.
Maalesef hayal kırıklığı olacak. Bu haberi yazmadan veya vermeden önce hiç bir bilene sormaz mısınız kardeşim?
Zaten sağlık haberleri hep öyle yapılmıyor mu medyada? Tek taraflı habercilik. Haberin gerçekliği var mı, yok mu hiç araştırma yok. Hiç yakıştıramadım Milliyet’e bu haberi.” 

Hacettepe’ye kayıt koşulları
İbrahim Barut’un ağır mektubu üzerine Milliyet Ankara Bürosu Şefi Serpil Çevikcan’a durumu aktardım. Üniversite yönetimiyle konuştular.
Hacettepe Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sevil Gürgan, 1 Eylül’de üniversiteye kayıtlar başladıktan sonra İrfan Töreci resmen öğrencileri olduğunda her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını ifade etti.
Gürgan, Hacettepe Üniversitesi’nin kayıt koşullarında Töreci açısından herhangi bir farklılık olmayacağını ve bütün yeni kayıt yaptıracak öğrencilerden talep edilen belgelerle üniversiteye kayıt olabileceğini bildirdi.
1 Eylül’den itibaren yeni kayıt yaptıracak öğrencilerden aşağıdaki belgeler isteniyor ve bunlar arasında “sağlık raporu” bulunmuyor:
1. ÖSYM’nin web sayfasından alınacak olan sınav sonuç belgesi çıktısı.
2. Adayın mezun olduğu okuldan aldığı diploma aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi.
3. Onaylı nüfus cüzdanı örneği.
4. İkametgâhı ile ilgili beyanı.
5. 12 adet renkli vesikalık fotoğraf.
6. 1986 ve daha önceki yıllarda doğmuş erkek adaylar için ilgili Askerlik Şubesi’nden alınacak Askerlik Durum Belgesi.

Rektör vekili: Cerrahlık dışında bir engel yok
Rektör Vekili Prof.Dr. Sevil Gürgan, İrfan Töreci’nin durumunun tıp eğitimi için bir engel oluşturmadığını düşünüyor:
“Ben kendim tıp mensubu değilim. Diş hekimiyim. Ancak Rektör Vekili olarak şunu söyleyebilirim ki İrfan Töreci adlı evladımız henüz öğrencimiz olmadı.
Kayıtlarımız 1 Eylül’de başlayacaktır. Bu evladımız da diğer ÖSYM sonucunda kayıt hakkı kazananlar gibi üniversitemize kaydolacaktır.
Kendisi öğrencimiz olduğunda eğitimini kolaylaştırmak için ne gerekiyorsa yapılacaktır. Ancak bedensel engeli nedeniyle cerrahi branşlarda zorluk çekeceği düşünülebilir.
Bu durum kendisi resmen öğrencimiz olduğunda değerlendirilir ancak tıp eğitimi almasını engelleyecek bir durum söz konusu değildir.
Bu evladımız,  ÖSYM Sınavı sonucunda kazanılmış bir hak elde etmiştir. Kendisinden de diğer öğrencilerden talep edilen evraklar istenecek ve kaydı yapılacaktır. Tıp fakültesi için ÖSYM Giriş Kılavuzu’nda herhangi bir ön şart da bulunmamaktadır. 

Maddi yardım önerileri
Öğrencimiz olduğunda ise Hakkâri gibi sıkıntılı bir yerden özveriyle Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin İngilizce bölümü gibi önemli bir eğitim olanağını yakaladığı için elbette kendisine yardımcı olacağız.
Bu bölüme Türkiye’de her yıl sınavda ilk bine girmeyi başaran öğrenciler hak kazanabiliyor. Bu evladımız böyle başarılı olduktan sonra ortada herhangi bir yasal engel bulunmadığına göre elbette öğrencimiz olacaktır.
Cerrahi branşlarla ilgili durumu ayrıca değerlendirilir, kendisiyle konuşulur ve tıp eğitimini en iyi şekilde alabilmesi için gerekenler yapılır. Bunun dışında yanlış yorumlar yapılması doğru olmayacaktır.
Maddi durumuyla ilgili de pek çok yardımsever bize de ulaşmıştır. Bunun yanında kendisine protez takılabileceği gibi öneriler de var ancak bunu Ankara’ya gelerek öğrencimiz olduğunda değerlendirebileceğiz.”

Ombudsman’ın görüşü...
Bir hekimin, Hakkâri-Yüksekova’dan bir gencin tıp fakültesini kazanmasına sevinmek yerine, Milliyet’in kamuoyunu yanlış yönlendirdiği savıyla “Bir bilene sormaz mısınız kardeşim?” üslubuyla İrfan Töreci’nin sağlık raporu alamayacağı için tıp fakültesine başlayamayacağını savunmasının yorumunu okurlarımıza bırakıyorum.
“Hipokrat yemini” etmiş bir hekimin, kolu olmayan bir gence “çobanlığa devam” mesajı vermek yerine, “protez takmayı” önermesi gerekmez miydi?
“Benim oyumla çobanın oyu bir mi!” diyen manken Aysun Kayacı’nın kulakları çınlasın.

Annesi ölen keçiye köpek sahip çıktıBursa'da bir haftalıkken annesi ölen keçiye köpek sahip çıktı. Yavru keçi, köpeği emiyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber