Geri Dön

Deniz Feneri’nden logo eleştirisi

Türkiye'de faaliyet gösteren Deniz Feneri Derneği, Milliyet'in Almanya'daki 'Deniz Feneri e. V.' adlı kuruluşla ilgili bazı haberlerinde, derneğin tescil markası olan logosunu kullanıp kamuoyunu 'kasıtlı' olarak yanılttığını öne sürüyor

Deniz Feneri’nden logo eleştirisi

Deniz Feneri Derneği'nin avukatı Turgut Aktaş'ın itirazı şöyle:
"Milliyet Gazetesi'nin 30.08.2008 ve 04.09.2008 tarihli haberlerde Almanya'da kurulan, Deniz Feneri e. V. isimli kuruluşla ilgili yine Almanya'da açılan dava habere konu yapılmış, ancak derneğin tescilli markası olan logosu haberlerde kullanılarak, okuyucu nezdinde yanlış algıya sebep olmuştur. Türkiye'de bulunan Deniz Feneri Derneği'nin yurtdışında herhangi bir şubesi ya da temsilciliği bulunmamaktadır.
Bu bağlamda habere konu yapılan kuruluş ile dernek arasında herhangi bir organik bağ yoktur. Bu nedenle yurtdışındaki bir kuruluş ile ilgili haberde derneğin tescilli markası olan logosunun kullanılmış olması objektif habercilik anlayışına basın meslek ilkelerine açıkça aykırıdır.
Haberin devamında müvekkilim derneğin genel başkanının Almanya'ya giderek habere konu olan davada yargılanan sanıkları aklamaya yönelik olarak ifade verdiği belirtilmiş olup bu haber tümüyle gerçek dışıdır. Bu haberler gerek müvekkilim dernek yöneticilerini gerekse kamuoyunu ciddi derecede rahatsız ettiğinden dolayı iki kuruluş arasında organik bağ bulunmadığını doğrudan soruşturmayı yürüten Alman Makamlarına açıklamak maksadıyla derneğin genel başkanı Almanya'ya giderek müvekkilim derneğin yapısıyla ilgili genel hatlarıyla bilgi vermiştir."

AK Parti Sözcüsü Çelik açıkladı!AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik milletvekilleriyle buluşma sonrası yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı kapsamlı bir değerlendirme yaptı" dedi. Darbe tartışmalarını da değerlendiren Çelik, "Cumhurbaşkanımızın değerlendirmesini aktarayım size... Bütün bu gündemlerin Türkiye'yi ana hedeflerinden saptırmaya yönelik. Darbe tartışması Türkiye için lüzumsuz bir gündemdir. Demokrasiye bağlı bütün kurumlarımız uyanıktır." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber