Geri Dön

Eğitimde Milliyet farkı

Eğitimde Milliyet farkı

"EĞİTİM Milliyet'in işidir" diyerek yola çıktık ve yıllar bu konuda ne kadar haklı olduğumuzu ortaya koydu. Eğitimle ilgili, haberlerden rehberlik hizmetlerine kadar her konuda öğrencilerin, velilerin, eğitimcilerin sesi olduk. Haklı gururumuzu sizlerin, çözümlenen her sorundan sonra gönderdiğiniz fakslar ve açtığınız teşekkür telefonlarıyla yaşadık.
1997 yılının son günlerini yaşarken, geriye dönüp baktığımızda birkez daha görüyoruz ki "Eğitim bizim işimiz." 1997 yılında da sorgulayıcı, yapıcı, doğruları yılmadan savunan ve takipçi çizgimizden taviz vermedik. İşte yalnızca birkaç örnek;
* 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitimin kabul edilmesi gerektiğini bıkmadan usanmadan eğitim sayfalarına taşıdık. 8 yıl her kesimde tartışılırken, biz tartışmayı geride bırakarak, "Aydınlık yarınlara bir ışık kampanyası" başlatarak, 8 yıl için gerekli kaynağın toplanmasında ön ayak olduk.
* 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim kamuoyunda büyük ölçüde anlaşılamazken, hazırladığımız 8 yıl eki ile soru işaretlerini giderdik.
* Hükümet ve Milli Eğitim Bakanı'nın değişmesinin ardından bekleyen sorunları defalarca duyuyarak, çözümler üretilmesi gerekliliğini ortaya koyduk. Bu çerçevede, pek çok öğrencinin mağdur olmasına neden olan ortalama yükseltme sınavları tekrar yapıldı. Lise birinci sınıfta baraj olan Edebiyat dersinden kalan öğrencilere borçlu geçme imkanı getirildi.
* Üniversite tercihlerini yapacak öğrenciler için hazırlanan "üniversite tercih rehberi" adayların için kılavuz oldu.
* Lise birinci sınıfta iki yıl üst üste kaldığı için öğrencilerin sistem dışı bırakılmaları haber takipçiliği dikkate alınarak sürekli yayınlandı.
* Üniversiteye girişte uygulanacak olan farklı katsayı uygulamasına yönelik tepkiler de defalarca eğitim sayfamızda işlendi.
* Öğrenci ve velilerin sesi olurken öte yandan pek çok olayı da açığa çıkardık. "Kıbrıs'a atım atmadarn KKTC vatandaşlığına geçerek üniversitelere kapağı atanlardan", Milli Eğitim eski Bakanı Mehmet Sağlam'ın, haksız okul nakiline kadar pek çok haberimiz ses getirdi.
* Her zaman olduğu gibi bu yıl da gazeteciliğimizi yalnızca habercilik olarak görmedik. Yardıma ihtiyacı olanların da sesi olmaya çalıştık. Açtığımız burslar köşesiyle, burs vermek isteyenlerle, maddi durumu iyi olmadığı için öğrenimlerinde zorluk çeken öğrencileri biraraya getirdik.
* Şırnak'ın İdil ilçesi için açtığımız yardım kampanyası bir anda çığ gibi büyüdü.
Evet, bir yılda yaptıklarımızın tamamını anlatmak mümkün değil. Ancak hepsini anlatmamıza da gerek yok. Siz okuyucularımızın gösterdikleri ilgi zaten herşeyi ortaya koyuyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber