Geri Dön

Evlilik kararı hakimde

Evlilik kararı hakimde

Evlilik kararı hakimde


Avukat Mehmet Köksal bir habere itirazlarını gündeme getirmiş.
30 Ocak tarihli Milliyet’in arka sayfasında yer alan Aşıklara Müjde başlıklı bir haberde, 18 yaşının altındaki gençlerin evlenmek için büyüklerinden izin alma zorunluluğunun Medeni Kanun’un 128. maddesinde yapılan düzenlemeyle kolaylaştırıldığı bildiriliyordu.
128’deki değişikliğe atfen, "gençler mutlu bir evlilik yapabilecekleri konusunda hakimi ikna ederse, mahkeme, büyükleri pas ederek evlilik izni verebilecek."
Mehmet Köksal, "Bu bir yenilik değildir, aynı kanunun 88. maddesi bunu düzenlemektedir zaten" diyor.
Muhabir Saliha Çolak, bir yanlış anlama olduğu görüşünde.
Yanıtı şöyle:
"Medeni Kanun’un mevcut hükümleri rüşt yaşına erişmemiş gençlerin evliliği için aile izni öngörüyor. Yeni olan, hakime bu izni ‘by pass etme’ yetkisi veriyor olması. Haberde de açıkça bu var. MK tasarısındaki gerekçede ifade ediliyor bu, hem de uzman hukukçular, ebeveyn izninin verilmemesi yüzünden yaşanan tatsız olayları önleyici bir mekanizmanın gereğinin duyulduğunu vurguluyor. Kısacası, hakim, ailenin izin vermemesinin "mutlu yuva kurma endişesi dışında gerekçelere dayalı olduğunu" saptarsa büyükleri atlayıp evliliğe izin verme yetkisine sahip olacak."


Cüneyt Özdemir'in Şeyma Subaşı'na verdiği cevap olay yarattıSosyal medya fenomeni Şeyma Subaşı, gazeteci Cüneyt Özdemir'in Youtube kanalına konuk oldu. Subaşı'nın İbiza daveti üzerine Özdemir, "Ben İbiza'ya gitmeye başladığımda sen lise 2'de felandın sanırım" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber