Geri Dön

İŞ YAPANLAR AÇISINDAN PERFORMANS DEĞERLENDİRME ANAHTARI

İŞ YAPANLAR AÇISINDAN PERFORMANS DEĞERLENDİRME ANAHTARI

İŞ YAPANLAR AÇISINDAN PERFORMANS DEĞERLENDİRME ANAHTARI

Milliyet İş Yaşamı, isturk.net işbirliğiyle çalışanlara performanslarını değerlendirmeleri için hazırlanan ve geçen hafta işi yapanlar ile ilgili bölümü yayınlanan ’düşünce tahtası’nın, işi yönetenler ile ilgili cevap anahtarı aşağıdadır. Bu anahtar katılanların verdikleri cevapları tekrar gözden geçirmelerini ve mesleki kişiliklerini tanımlayan yetkinliklerinin iş hayatlarındaki yerini örneklerle görmelerine yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.

İŞİ YÖNETENLER
• 18 soruya verilen cevaplar bireyin SİSTEM BİLİNCİ’ni yansıtmaktadır. Katılımcıların tamamına yakınının evet cevabı vermesi, sistem bilincinin katılımcılar genelinde çok yüksek olduğunu göstermektedir.
SİSTEM BİLİNCİ: Tüm işlerin birbiri ile olan etkileşimini bilir. Yapılan bir işin bağlantılarını görerek geniş düşünür.

• 19., 20., 21., 22., 25. ve 29. sorulara verilen cevaplar, bireyin DİĞERLERİNİ GELİŞTİRME yetkinliğini sorgulamaktadır. Yöneticilik/Liderlik etmek durumunda olan kişiler için oldukça önemli olan bu yetkinlik bazında verilen cevaplar, tüm sorular genelinde bu yetkinliğin oldukça gelişmiş düzeyde olduğunu göstermektedir.
DİĞERLERİNİ GELİŞTİRMEK: Diğer kişilerin gelişim ihtiyaçlarını doğru saptar, anında geribildirim, koçluk, işbaşı eğitimleri ve benzeri ile kişileri geliştirir.

• 23 soruya verilen yanıtlar, bireyin YARATICILIK yetkinliğini sorgulamaktadır. Bu soruya verilen hayır yanıtlarının yüzde 85 oluşu, katılımcıların büyük çoğunluğunun yaratıcılık yetkinliklerinin gelişmiş olduğunu göstermektedir.
YARATICILIK: İşini geliştirmek ve daha iyi sistemler, yöntemler ve/veya çözümler üretmek için fikir üretir.

• 24 soruya verilen yanıtlar, bireyin SOSYAL İSTENİRLİK duygusunu çalışanlarına ne derece hissettirdiğini sorgulamaktadır. Verilen evet yanıtları, yöneticilerin yarıdan çoğunun çalışanları arasında sosyal istenirlik duygusunu artırıcı yönde etkilediklerini göstermektedir.
SOSYAL İSTENİRLİK: Sosyal istenirliği yüksek olan kişiler eylemlerinde daima başkalarının ne düşüneceğini düşünerek hareket ederler. Zaman içinde kişisel hedefi olmayan, kendi özelliklerinin bilincini yitirmiş ve hep başkalarına kendisini beğendirmek için çabalayan insanlar haline gelirler.

• 26 27. ve 28. sorulara verilen cevaplar bireyin MOTİVE ETME yetkinliğini sorgulamaktadır.
26. ve 27. sorulara verilen yanıtlar, yöneticilerin büyük bir bölümünün çalışanlarını motive etme yönünde davrandıklarını göstermektedir. Ancak 28. soruya verilen olumsuz yanıtlar, aynı hassasiyetin ödüllendirme aşamasında gösterilmediğine işaret etmektedir.
MOTİVE ETME: Kişilerin işlerinde başarılı olabilmeleri için onların nasıl motive olacaklarını doğru saptar ve gerekli motivasyonu yaratabilmek için aksiyon gösterir.

• 30 soruya verilen yanıtlar, bireyin SONUÇ ODAKLILIK yetkinliğini sorgulamaktadır.
Yüzde 90 oranında verilen evet yanıtları, yöneticilerin çok büyük bir bölümünün sonuç odaklı kişiler olduklarını göstermektedir.
SONUÇ ODAKLILIK: Kişi hedefe yönelik çalışır ve kendisine ulaşılacak yüksek hedefler koyar. Hedefe varmasını engelleyen öğelerle mücadele eder.

• 31 soruya verilen yanıtlar, bireyin ANALİTİK DÜŞÜNCE yetkinliğini sorgulamaktadır.
Kararları verenlerin genelde yöneticilerin kendileri olduğu düşünüldüğünde, sonuçların da büyük oranda onların dışında olmaması gerekir. Bu doğrultuda yüzde 80 oranında verilen hayır cevapları, yöneticilerin analitik düşünen kişiler olduğunu göstermektedir.
ANALİTİK DÜŞÜNCE: Kişi verileri doğru irdeler, aralarındaki bağlantıları görebilir, problemin kaynağını doğru teşhis eder ve mantıklı çözümü görebilir.

• 32 ve 33. sorulara verilen cevaplar, bireyin KİŞİSEL FARKINDALIK ve GELİŞİM yetkinliğini sorgulamaktadır.
Her iki soruya da verilen yüzde 85 evet cevapları, yöneticilerin kişisel farkındalıklarının oldukça gelişmiş olduğunu göstermektedir.
KİŞİSEL FARKINDALIK ve GELİŞİM: Kendi gelişimi için verilen geribildirimleri kullanır. Zayıf ve kuvvetli yönlerinin farkındadır. Kendi gelişim sorumluluğunu üstlenir.
Bireylerin iş yaşamlarındaki etkililiklerini değerlendirmek için kullanılan bu anahtar yetkinlikler, aslında geçerlilik ve güvenirlilik katsayıları yüksek psikometrik araçlarla ölçülmeli ve bireylerin iş yaşamlarındaki gelişim haritalarını çıkarmak için kılavuz olarak kullanılmalıdır.
Ancak bizim DÜŞÜNCE TAHTASI adlı değerlendirme formu ile amaçladığımız, bireylerin iş yaşamlarındaki güncel davranışları sorgulamalarına ve böylece davranışlar ile yetkinlikler arasında bağlantı kurmalarına yardımcı olmaktır. Çünkü yetkinliklerinin farkında olmayan bireylerin, onları geliştirme potansiyeline de sahip olamayacaklarını düşünüyoruz.

Pelin Akil ve Anıl Altan çiftinden corona dansıOyuncu Pelin Akil ve eşi Anıl Altan corona virüs salgını nedeniyle ikizleriyle birlikte kendilerini karantinaya aldılar. Evde eğlenceli vakit geçiren çift, corona dansı yaptığı anlarını sosyal medya hesaplarından paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber