Geri Dön

Kalemli beklemede!

Hakkındaki iddialar nedeniyle siyaset dışı kalan bir parlamenterin bugünkü hali

Kalemli beklemede!

O şimdi sanık...
Kalemli beklemede!

Hakkındaki iddialar nedeniyle siyaset dışı kalan bir parlamenterin bugünkü hali

SALİHA ÇOLAK Ankara

Mustafa Kalemli, siyasete Turgut Özal ile birlikte girdi. Bakanlıktan Meclis Başkanlığı’na kadar uzanan siyaset maratonunu, "Koltuk skandalıyla" noktaladı. 4 kez Kütahya’dan milletvekili seçildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Sağlık ve Orman Bakanlıkları, son olarak da Meclis Başkanlığı yapan Kalemli hep siyasetin tepe noktalarında, kamuoyunun önünde bir isim olarak yeraldı. Şimdi, kendi deyimiyle, "emekli" olan Kalemli, "koltuk davası"nın sonucuna göre siyasetten de emekli olup olup olmayacağına karar verecek. Partiden birer birer uzaklaşan "Özal’lı fotoğraf karelerindeki" son isimlerden olan Kalemli’nin, "Pişmiş tavuğun başına gelmedi" dediği öyküsü şöyle:

Skandalla başlayan düşüş
Kalemli, 25 Ocak 1996’da oturduğu Meclis Başkanlığı koltuğundan 1 Ekim 1997’de, hakkındaki yolsuzluk iddialarının gölgesinde ayrıldı. TBMM Genel Kurul Salonuyla ilgili inşaat kararı alınırken, "Bütün sözleşmeler önünüze gelecek" demişti. Ama daha sonra, salon inşaatında "fahiş fiyat uygulandığı" ve "firmaların fiyat belirlemede serbest bırakıldığı" iddialarıyla karşılaştı. Üstelik kızı için Mesa adlı inşaat firmasından 30 milyarlık bir ev alması da hakkındaki kuşkuların artmasına neden oldu.

‘Beni sandviç yaptınız’
Kalemli, hakkındaki iddialar gündemdeyken parti yönetiminin isteğiyle Meclis Başkanlığı’na yeniden aday oldu. Ancak, kendi partisinin Hikmet Çetin’den yana tavır almasıyla seçilemedi. Seçim sürerken kuliste içine düştüğü durumu parti yöneticilerine, "Beni sandviç yaptınız" sözleriyle aktardı. Ekim 1997’de Çetin, Başkanlık koltuğuna otururken, Kalemli’nin siyasetten uzaklaşma süreci de başlamış oldu.

Yargılanması istendi
12 Şubat 1998’de salon yolsuzluğu ile ilgili kurulan Araştırma Komisyonu Kalemli’yi dinledi. Kalemli, "etik olarak doğru olmadığı"nı kabul ederek evi geri verdi ya da vermek zorunda kaldı. Komisyon malvarlığında bir artış belirleyemedi. Ancak, Kalemli’nin de aralarında bulunduğu bürokratların yargılanmasını istedi. Hakkında yargı süreci başlarken 18 Nisan seçimleri gündeme geldi. Ama aday olamadı.

Ve suskunluğunu bozdu
Kalemli, siyasetin dışına itildiği bu süreçte, partisinin kendisine vefasızlık yaptığını düşünüyor. Ancak, şimdilik susmasını da biliyor. Ve, suskunluğunun kapısını Milliyet’e aralıyor:
"Suçlandığım olayı, ben mahkemeye götürdüm. Dokunulmazlığımın kaldırılmasını istedim. Araştırma önergesine ilk ben imza attım. Türkiye’nin en doğru düzgün işlerinden birisiydi. Artık olay adalettedir. Konuşmama kanunlar manidir. ‘Haklıyım, haksızlık yapıldı’ gibi bir münakaşa içine şimdi girmem. Siyasette herşey olur. Türkiye’de siyaset ucuz çıkarlar için bir araç olarak kullanılabiliyor. Ben siyasi faliyetimi askıya aldım. En son seçimde, bir hukuk mücadelesine giriyordum. Diğer partiler bu olayı bana ve partime karşı çirkin bir şekilde kullanabilirdi. Bu nedenle aday olmadım. Hukuk mücadelemin sonucunu bekliyorum. Siyaseti tekrar değerlendireceğim. Ben doktor olmama rağmen muayenehane bile açmadım, özel sektörden gelen teklifleri kabul etmedim. Bekliyorum."ENTELLEKTÜEL BAKIŞCüneyt Özdemir'in Şeyma Subaşı'na verdiği cevap olay yarattıSosyal medya fenomeni Şeyma Subaşı, gazeteci Cüneyt Özdemir'in Youtube kanalına konuk oldu. Subaşı'nın İbiza daveti üzerine Özdemir, "Ben İbiza'ya gitmeye başladığımda sen lise 2'de felandın sanırım" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber