Geri Dön

Kaynak, bilgiye lehimli

Kaynak, bilgiye lehimli

Kaynak, bilgiye lehimli


8 Eylül tarihli Milliyet’te ekonomi sayfasında yer alan İlle De ‘Çedar’ Olsun başlıklı haber, üzüntü yaratmış. Haberde, kriz sürecindeki Türkiye’ye yapılan kimi "lüks" ithal ürünleri ile ilgili bilgiler veriliyordu. Cheddar peyniri, Avustralya uskumrusu, kedi - köpek maması gibi ürünler ilgili ithalat rakamları da aktarılıyor, "bu malların ithalatına onlarca milyon dolar ödeniyor" deniyordu.
Tüketici Hakları Derneği Gaziantep Şubesi temsilcisi Eczacı Bülent Yılmaz, şu mektubu göndermiş.
"Dernek olarak 6 Eylül günü düzenlediğimiz basın toplantısına DHA da katıldı. Muhabire bir basın açıklaması metni verdik. Bizim bu aktardığımız bilgiler, daha sonra gazetenizde ‘İlle de çedar olsun’ başlığıyla yayınlandı. Ancak üzülerek gördük ki, haberde ne açıklamayı yapan kişi olarak benim ne de temsil ettiğim derneğin adını bulabildik. Haber kaynağının biz olduğumuzu belirtmeniz hem size yakışacaktır, hem de derneğimizin faaliyetleri açısından yararlı olacaktır."
Yorum: Üç alt başlık altında ayrıntılı olarak verilen haberde gerçekten de bir kaynak gösterilmediği anlaşılıyor. Oysa, aktarılan bilgilerin okur nezdinde inandırıcılığı açısından olsun, ilerde içerikle ilgili çıkabilecek itiraz veya tartışmalar, bulunulacak atıflar bakımından olsun, kaynak göstermek, haberin olmazsa olmaz ilkesi. Bülent beyin haklı uyarısıyla bunu bir kez daha birlikte hatırlamış olduk.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye'deki yeni vaka sayısını açıkladıDünyayı etkisi altına alan corona virüsle ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son dakika açıklamalarına imza attı. Bakan Koca, corona virüs sebebiyle son 24 saatte 69 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam can kaybının 425 olduğunu açıkladı. Bakan Koca, İstanbul'da 12 bin 231, İzmir'de 1105, Ankara'da 860, Konya'da 601, Kocaeli'de 500 vaka olduğunu açıkladı. Koca, "Türkiye'nin analizi, şu anda İstanbul'da bir kişi 16 kişiye bulaştırıyor." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber