Geri Dön

Kimliği koruma sınırı

Kimliği koruma sınırı

Kimliği koruma sınırıKuşadası’nda Satranç Şampiyonası’na katılan 14 yaşındaki bir çocuğa tecavüz edildiğine ilişkin olarak geçilen bir AA haberi, 2 Şubat tarihli Milliyet’te Tecavüz Rezaleti başlığıyla yer aldı.
Milliyet olayı ertesi gün de izlemeyi sürdürdü. İzmir’den bir muhabirin izlediği gelişmeler, tecavüz sanığının "kendi rızasıyla ilişkiye girdim" şeklindeki ifadesini içermekte, 14 yaşındaki çocuğun çelişkili açıklamaları karşısında durumun "karıştığını" göstermekteydi.
Bu haberin üst başlığı Şah Çekilmiş, Ama Galiba Mat Değil şeklindeydi.
Başlıkta Satranç Tecavüzü Arapsaçına Döndü deniyordu.
Ayfer Sakın, çocuğun geleceğinin bu haberle karartılmış olduğu görüşünde.
Dr Işın Kılıçarslan, "birinci haberde çocuğun okulunun ismi yayımlanmış, bu doğru olmamalı" dedikten sonra, altı okurdan gelen eleştiriye bir bakıma tercüman oluyor: "Şah çekilmiş ama galiba mat değil gibi bir başlığı hiç ama hiç onaylamıyorum. Tiksindirici buluyorum. Bunu spor haberlerinde kullanın, ama ne olur çocuklarla ilgili, hele böyle sapıklıklarla ilgili haberlerde değil."
Yorum: Çocuğun kimliği rumuzla korunmuş. Yasanın gereği, haberde yerine getirilmiş. Acaba okulunun adı belirtilmemeli miydi? Doğrusu, katılanların iyi bilindiği bir şampiyonada meydana gelen bu olay, çocuğun kimliğinin ortaya çıkmamasını güçleştiriyor. Editörün mantık ve vicdanına kalmış bir karar. Bence, okulun adı ve ili belirtilmemeliydi.
Şah-mat kavramlarına atıfta bulunan başlığa gelen şikayetler de haklı.

Kabaklı’nın haberi
Cuma ve Cumartesi günleri boyunca arayan 9 okur, "eksiklik" diye niteledikleri bir "atlama"yı öne sürüp Milliyet’e sitem, kırgınlık ve üzüntü ifade ettiler.
Yakınmalarının nedeni, basının muhafazakar kalemlerinden Ahmet Kabaklı’nın ölüm haberinin Milliyet’te yer almamasıydı.
"Milliyet her görüşe saygı duyan bir gazete olarak bilinir. Ben bu nedenle onu tercih eder, okurum. Köşelerinden farklı görüşler fışkırır. İstifade ederim. Bu sebeple, değerli yazar Kabaklı’nın fikriyatına, basında verdiği emeklere saygı adına ölüm haberinin verilmesini arzu ederdim" diyor Kemalettin Özsoy.
"Doğrusu yadırgadım. Kabaklı’nın ölümü, basın adına önemli bir olay değil mi? Coşan’ın ölümünden çok daha az mı önemli? Bu haberi sizde bulamayınca üzüntü duydum" diye not bırakmış Meryem Kurt.
"Kabaklı’nın ölümüne koskoca gazetede sadece Taha Akyol değinmiş. İsterdim ki, onunla fikir polemiklerine girmiş, onu zamanında ilgiyle okumuş köşe yazarları da aynı şeyi yapsa.. Ama haberi bile yer almamış. Sizin için bir eksikliktir bu" diyor Hüseyin Zeydan.
Yorum: Haber son baskılarda 19. sayfada yer aldı. Taşra baskısına yetişmedi. Şikayetçi okurlarımızın altısı taşra baskılarını görmüşler.
Istanbul’dan arayan üçünün ise haber gözünden kaçmış olabilir.
Taşra baskısına yetişmeme sebebi konusunda haber merkezinin bilgiye göre, Kabaklı’nın işine son verilmesi ve ölüm haberlerinin peşpeşe gelmesinin yarattığı soru işaretlerinin giderilmesi için yapılan çalışma, istenmeyen bir zaman kaybına yol açmış. Bir haberin ne pahasına olursa olsun baskıya girmesinden çok, içeriğinin doğru olması önemli.


Dr. Mehmet Öz'ün çok konuşulan TikTok videosuDünyaca ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, bu kez sosyal medyanın gündemine oturan TikTok videosuyla karşımıza çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber