Geri Dön

O bir ‘soydaş’, ama ‘Bulgar’ değil

O bir ‘soydaş’, ama ‘Bulgar’ değilAli Osman Tabanlı, 26 Şubat tarihli Milliyet’in bir haberindeki tanımlamaya itiraz ediyor:
"Bulgaristan’dan göçmen olarak gelen ve bundan önce de Bulgaristan’ta Türk kimlikleri için mücadele etmiş insanların ‘Bulgar Göçmeni’ olarak adlandırılmalarını kınıyorum. Gazetenizde de benzer şekilde ‘Bulgar Soydaşlar’ ifadesine rastlamak beni üzdü. Zaman zaman başka gazetelerde de gördüm. Bu insanlar zamanında Bulgar isimleri verilerek Bulgarlaştırma başlatan zihniyetten kaçarak bu ülkeye geldiler. kelimeleri seçerken dikkatli olalım" diyor Tabanlı..
Haberde, "Bulgar soydaş" kavramı kullanılmış. Daha yaygın kullanılan kavram, "Bulgar(istan) Türkleri". Buna itiraz eden olmuyor.
Tıpkı "Batı Trakya Türkleri" gibi. Onlara "Yunan soydaşlar" demiyoruz. Çünkü onlar da, tıpkı Bulgaristan Türkleri gibi "Türk" kimliğinin vurgu atına alınmasını önemsiyorlar.


Cüneyt Özdemir'in Şeyma Subaşı'na verdiği cevap olay yarattıSosyal medya fenomeni Şeyma Subaşı, gazeteci Cüneyt Özdemir'in Youtube kanalına konuk oldu. Subaşı'nın İbiza daveti üzerine Özdemir, "Ben İbiza'ya gitmeye başladığımda sen lise 2'de felandın sanırım" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber