Geri Dön

Ressamların Atatürk gururu

Ressamların Atatürk gururu

       GAZETEMİZİN düzenlediği Cumhuriyetin 75. Yılında Atatürk Portre Yarışması'nda birinci olan İsrailli Zeev Bendor, ikinci Mehmet Mahir ve üçüncü Hamiyet Uslu, ödüllerini, dün Doğan Medya Center'da düzenlenen bir törenle Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Derya Sazak'tan aldı.
       İsrailli ressam Bendor, dünyanın her yerinden yarışmaya katılan 365 eser arasında Milliyet okurunun 7 bin 586 oyunu alırken, yarışmaya İstanbul'dan katılan Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Mahir 4 bin 582 oyla ikinci, Hamiyet Uslu 4 bin 38 oyla üçüncü oldu. Plaketlerini Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sazak'tan alan Bendor 15 bin, Mahir 10 bin ve Uslu 5 bin dolarla ödüllendirildi.
       Değerlendirme, İnternet üzerinden kullanılan ve postadan gelen oyların toplanarak, büyük bir titizlikle yapıldı.

       Asıl mesleği pilotluk olan İsrailli Ressam Bendor, yarışmayı arkadaşından duyduğunu, 10 günlük bir çalışmayla birinci olan resmi yaptığını belirterek şunları söyledi:
       "Atatürk'ü ilk olarak okulda küçük yaşlarda öğrendim. Devrimleri gerçekten inanılmaz. Tüm halkların örnek alacağı bir devrim gerçekleştirdi. Onun varolmasını sağlayan güce teşekkür etmeliyiz."
       Pilot olduğu için İstanbul'a zaman zaman Türkiye'ye geldiğini anlatan Bendor, "Atatürk'ü çocuklarıma anlattım. Önce `Atatürk olmasaydı ne olurdu' diye sorlar, ben de Atatürk'ün varlığının sadece Türkiye için değil, İsrail için de önemli olduğunu anlattım" dedi.


23 Şubat 2020 Magazin Haberleri Bülteni23 Şubat 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber