Geri Dön

Savcıdan müthiş itiraf

Savcıdan müthiş itiraf

Meslektaşı Nuri Savaş'ın kendisini dövdürtmesi üzerine şikayetçi olan ve ardından sürülen Savcı Ali Sami Arlı, Milliyet'e konuştu

ALTI kişinin öldürüldüğü TEM katliamını soruşturan ve kendisini dövdürttüğü gerekçesiyle şikayetçi olduğu meslektaşı Nuri Savaş'la birlikte sürülen Edirne eski Cumhuriyet Savcısı Ali Sami Arlı, cezaevindeki kirli işlerin üzerine gittiği için kurban edildiğini söyledi.
Başına gelen olayların, uyuşturucu kaçakçılığından açık cezaevinde yatan Mustafa Acar adlı mahkumu, disiplinsiz hareketleri yüzünden kapalı cezaevine aldırmasıyla başladığını öne süren Arlı, "Ciddi tehdit altındayım. Can güvenliğim yok" dedi.
Bakanlık talimatıyla kamu sektöründe ve tarım kollarında çalıştırılamayan, buna elverişli olmayan Tarım Açık Cezaevi'ndeki hükümlülerin, Edirne merkezindeki çeşitli işyerlerinde istihdam edilerek cezaevine gelir sağlandığını belirten Arlı şöyle konuştu:
"Dışarda 60'a yakın hükümlümüz çalışmaktadır. Bazılarının bunu istismar ettikleri, ücretlerini kendileri ödeyerek paralı mahkumluk yaptıklarını belirledik. Özelikle uyuşturucu suçundan yatan bazı mahkumların işyerlerine gitmedikleri, uygun olmayan saatlerde, özellikle akşamları geç saatlere kadar bar, pavyon gibi çeşitli eğlence yerlerinde içki içtikleri, polis tarafından bize bildirildi."
Bunun üzerine Başsavcı Vahap Güneş'i bilgilendirerek, kontrollerin sıklaştırılması için cezaevi yönetimine talimat verdiğini belirten Arlı şunları söyledi:
"Gardiyanlar dışarda istihdam edilen mahkumları sıkı takibe aldı. Bir tekstil firmasında çalışan uyuşturucu suçundan yatan mahkum Mustafa Acar'ın, bir otel satın aldığı ve çalışması gereken işyerinde olması gerektiği halde burada bulunmadığını, akşamları ise bar ve pavyon gibi yerlerde gece geç saatlere kadar gezdiğini, servis aracıyla cezaevine dönmesi gerektiği halde özel otomobilini kullandığını belirledik.
Geçen ocak gardiyanlarla birlikte yapılan denetimde, Acar'ın istihdam edildiği işyerinde olması gerektiği saatlerde satın aldığı otelde kendi işleriyle meşgul olduğunu tespit ettik ve tutanak düzenledik. İdare kurulu kararıyla kendisini kapalı cezaevine iade ettik."

Acar'ın kapalı cezaevine nakledilmesiyle birlikte birçok kişinin devreye girdiğini belirten Arlı şöyle devam etti:
"Meslektaşım Savcı Nuri Savaş başta olmak üzere, bazı emniyet görevlileri, siyasi partilerin ilçe başkanları olmak üzere çok sayıda hatırlı kişiler devreye girerek, Acar'ı tekrar açık cezaevine nakletmemi istedi. Baskılara boyun eğmedim ve yerini değiştirmedim. Ardından makam ve ev telefonlarıma tehditler yağmaya başladı. `Senin kafanı koparacağız' dediler."
TEM katliamıyla ilgili soruşturmayı tamamlayıp iddianameyi hazırladıktan sonra, Ramazan Bayramı'nın son günü arkadaşları Kadir Özkormaz, emekli polis Fazlı Bağcı'yla İzzet Arseven Ormanı'na özel otomobiliyle pikniğe gittiğini belirten Arlı, uğradığı saldırıyı şöyle anlattı:
"Ben de insanım. Stres atmak, rahatlamak benim de hakkım. Biri aile dostum, diğeri arkadaşım. Birlikte mangal yapıp birkaç kadeh içki içmek istedim. Arabamı park ettim. Daha alkol almaya fırsat olmadan Savcı Nuri Savaş, Mustafa Acar'ın evlatlığı Deniz Baş, Ali Bora Platin ve Ökkeş Remzi Özdemir, araçlarıyla yanımıza geldi ve aniden saldırdı.
`Bakanlığa bunun hesabını vereceksin' diyerek, tekme ve yumruklarla vurmaya başladılar. Yere düştüğümde Savaş, `Vurun' diye bağırıyordu. Beni tekme ve yumruklar değil, meslektaşımın da bu kişiler arasında olması üzdü."

Saldırganların ilişkisi olduğunu ileri sürdüğü Özlem Dozman'ı ise nöbetçi olduğu bir gün tanıdığını belirten Arlı, "Biri üniversite, diğeri liseye giden iki çocuk babasıyım. Makamımı ve mevkimi bilirim. Bu kız kucağında bebeğiyle geldi. Yüzü gözü morarmış, ayrıldığı eşi tarafından dövülmüştü. Havsa savcısını arayarak kendisine yardımcı olmasını istedim" dedi.

Arlı'ya saldırdıkları gerekçesiyle tutuklanan Platin, Özdemir ve Baş, dün çıkarıldıkları 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce serbest bırakıldı.
Olaylar üzerine Edirne'den Kastamonu'ya atanan Arlı, Edirne Barosu'ndan sekiz avukatla birlikte geldiği duruşmada, kendisine saldıranların Mustafa Acar'dan emir aldıkları iddiasını yineledi.
Edirne Kapalı Cezaevi'nde uyuşturucu kaçakçılığı suçundan yatan ve sanıkları azmettirmek suçundan hakim önüne çıkan Mustafa Acar ise Arlı'nın iddialarını reddetti. Mahkeme, Arlı'yı dövmekle suçlanan sanıkların tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine karar verdi.

Dr. Mehmet Öz'ün çok konuşulan TikTok videosuDünyaca ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, bu kez sosyal medyanın gündemine oturan TikTok videosuyla karşımıza çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber