Geri Dön

Suçun adı belli

Suçun adı belli

Suçun adı belli14 Mart Perşembe günü kaçırılan Rus uçağıyla ilgili haberlere eleştiri geldi.
Söz konusu haberler, 15 Mart tarihli Milliyet’te ön sayfadan Dehşet Uçağında Büyük Pazarlık! başlığı altında ve iç sayfada sunulanlar.
Bahri Kurtul yazıyor:
"Kaçırılan uçağın şirketinin adını çelişkili vermişsiniz. Bir yerde Vmukova diye geçiyor, bir başka haberde Vnukovo diye.. Hangisi doğru?"
Sevcan Akgüler ise, bir başka noktaya işaret ediyor:
"16. sayfadaki haberlerden biri, ‘Avrasya eylemcisi’ diye tanımladığınız Çeçen terörist Muhammet Emin Tokcan’ın ‘değerlendirmelerini’ içeriyor. Şaşırdığımı itiraf edeyim. Ne zamandır, bir terör eylemi bir teröriste ‘yorumlatılır’ oldu? Bu şahıs, üstelik küçük çocukların da içlerinde yer aldığı yüzü aşkın masum insanın bulunduğu bir uçağın kaçırılması olayını ‘ses duyurma eylemi’ olarak açıklayıp hafife almamızı istiyor. Adeta suça ortak oluyor. ‘Kan dökülmez’ diye neye dayanarak bize garanti veriyor? Doğrusunu isterseniz, bu haberinizi sorumluluk duygusundan uzak buldum."

Sinem Usman’ın 17 Mart tarihli Beceriksiz Arap! başlığına tepkisi:
"Irkçılık kokuyor. Biz böyle bir hata yapsaydık, bir Arap gazetesi ne kadar beceriksiz olduğumuzu Türk kelimesiyle birleştirip manşet atsaydı, canımız eminim ki çok sıkılırdı. Olay Suudi güvenliğinin beceriksizliğidir. Basite kaçmasak ne iyi olacak!"
Yorum: Uçak şirketinin doğru adı Vnukovo.
Akgüler’in eleştirisi çok önemli. Bizdeki kesif rekabet ortamında bu tür hatalara ara sıra düşülüyor. Kuşkusuz, terör suçundan mahkum olmuş birinin, benzer bir eylemle ilgili yorumlarda yeri olmamalı. Hele, yorumladığı eylemin failleri o kişinin sempati duyduğu bir "davanın" yandaşları iseler. Burada kanunun suç saydığı bir silahlı eylemin "övülmesi" veya "mazur gösterilmesi" gibi büyük bir risk var. Bu tür yorumlar daima suçu meşru kılma, makul ilan etme çabası içerebilir. Suç suçtur. İşlediği suçtan ötürü pişmanlık duymayan eski bir banka soyguncusunun bir başka banka soygununa ilişkin "ılımlı" yorumunu aktarmak ne derece doğru? Son olaydaki eylemci şahıslar, Çeçen olmak yerine, diyelim PKK veya İBDA - C üyesi olsaydı, acaba bunların eski terörist eylemcilerinden birinden "ses duyurma eylemi" türünden bir açıklama alınıp yayımlanır mıydı? Sanmıyorum.
Ancak, elbette ki bu olay Çeçenlerin Rusya ile yaşadığı kanlı ihtilafa, meselenin özüne ilişkin "background" haberlerin yayınını meşru kılar. Ama bu ayrı bir konu.
Suudiler bir Arap soyu. Hanedan Arap. Beceriksizlik, "ele yüze bulaştırma" da aşikâr. Ama, Usman’ın bakışında haklı yan şu: Başlık, bir halka toplu hakaret gibi algılanabilir. Vurguyu buraya yapmamak doğru olurdu.


Dr. Mehmet Öz'ün çok konuşulan TikTok videosuDünyaca ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, bu kez sosyal medyanın gündemine oturan TikTok videosuyla karşımıza çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber