Geri Dön

Taciz haberinde ölçüt ne olmalı?

Kız çocuklarına yönelik cinsel taciz/tecavüz olaylarındaki artışa karşın, genelleme içeren başlıklar mağdurlarla ilgili hak ihlallerine yol açıyor

Taciz haberinde ölçüt ne olmalı?

Sakarya ve Çorum’da 12 yaşında bir kız çocuğunun fuhşa zorlandığı, 14 yaşında bir başka kız çocuğunun taciz edildiği iddiaları yargıya taşınırken, yaşları 14-15 olan iki öğrencinin boş bir sınıfta cinsel ilişki kurmaları soruşturma konusu oldu.
Milliyet bu üç olayı 'Tecavüzde yine acı bilanço’ başlığıyla verdi. 12 Kasım tarihli gazetede ‘Sınıf arkadaşına tacize tutuklama’ alt başlığıyla yayımlanan haber şöyle:

Olayı öğrenciler gördü

“Çorum’da ilköğretim sınıfında ilişkiye giren 14 ila 15 yaşlarında iki öğrenci sınıfta basıldı. Skandal Çorum merkez Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu’nda yaşandı. F.T. (15), okul arkadaşı S.K. (14) ile boş bir sınıfta ilişkiye girdi. Sınıfta yaşanan olayı gören öğrenciler durumu okul yönetimine bildirdi.
2 öğrenci yetkililer tarafından sorgulandı. S.K.’nın ailesi Çorum Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak şikâyetçi oldu. Polis tarafından gözaltına alınan F.T. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Çorum Valisi Mustafa Toprak, olay duyulduğu andan itibaren gerekli soruşturmanın başlatıldığını söyleyerek, 'Suçlanan öğrenci de zaten tutuklanarak cezaevine gönderildi' dedi.

Sınıf arkadaşına taciz

Timur Demirtaş, gazetenin haberi değerlendirme şeklini eleştiren bir not geçmiş:
“Sınıf arkadaşına tacize tutuklama, başlığı altında verilen haber, haberin üst başlığıyla uyuşmuyor. Çünkü haberden, iki gencin cinsel ilişkiye girdiğini anlıyorum. Nitekim haberin ilk cümlesinde '...basıldılar' ifadesi başka nasıl izah edilebilir? 'Basıldılar' ifadesi tecavüze değil, bu iki çocuğun beraber olmalarına işaret ediyor.

Basıldılarsa tecavüz olmaz!

İki kişinin kamuya açık yerde sevişmeleriyle ilgili bir yasak vardır muhtemelen ama ortada bir tecavüz var ise o zaman '...basıldı' yerine '...yakalandı' ifadesini kullanmak daha isabetli olurdu.
Haberin sonunda, Çorum Valisi’nin devreye girdiği anlaşılıyor. Olayın tecavüz mü yoksa rızalı mı olup olmadığının anlaşılmadığı bir durumda, valinin, 'gerekli soruşturma başlatıldı' ifadesine mesafeli durmak yerinde olurdu.
Çocukların ne söylediğini merak ediyor insan. Başlığı atan editörün sınıf arkadaşına taciz ifadesini tırnak içinde aktarması ise, özenli bir yaklaşıma işaret ediyor.”

Ombudsman'ın görüşü:
Son dönemde 'Üzmez rezaleti'nin kamu vicdanında yol açtığı tepkiler ve küçük yaştaki çocuklara yönelik 'cinsel istismar' haberleri medyayı daha duyarlı olmaya yöneltmiştir.
Ancak taciz ve tecavüz haberleri verilirken olaylardaki artış nedeniyle genelleme içeren başlıklardan kaçınılmalıdır. Çocukları konu alan haberlerde, taciz yada tecavüz mağduru çocukların, aynı zamanda 'haberin bir parçası haline geldiklerinde' doğabilecek hak ihlallerine dikkat çekiyor psikologlar.
Mağdur çocuklar ile 'suç' arasındaki dengeyi kurmak ve yeni kurbanlar yaratmamak sorumluluğu Yazı İşleri'ne düşmektedir.

Emrah Safa Gürkan | RöportajEmrah Safa Gürkan, geçtiğimiz haftalarda yayınladığı Bunu Herkes Bilir kitabıyla gündemde. İnternette tarih videolarıyla dikkat çeken Emrah Safa Gürkan ile hem yeni kitabı hem de tarihi konuları konuştuk.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber