Geri Dön

Üst üste gelen büyük acılar

Üst üste gelen büyük acılar

Üst üste gelen büyük acılar

       GAZETEMİZ Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Eren Güvener, aynı yıl içinde babası Fahrettin Güvener ve oğlu Onur'dan sonra dün de biricik eşi Zehra Güvener'i toprağa verdi. Doç. Dr. Zehra Güvener'in hasta yüreği, oğlu Onur'un ölüm acısını ancak dokuz ay taşıyabildi ve yine yağmurlu bir günde Onur'u ile aynı mezara konuldu.
       Tedavi gördüğü Florance Nightingale Hastanesi'nde önceki gün geçirdiği beyin kanaması sonucu hayata gözlerini kapatan Zehra Güvener'in ölümü, Eren Güvener'in bir yıl içinde yaşadığı üçüncü büyük acı oldu. Bu yılın başlarında, 7 Şubat'ta babası Fahrettin Güvener'i kaybeden Güvener'i derinden sarsan acı haber 7 Mart'ta geldi. Gazeteci kimliğini onurla taşıyan, güleç yüzü, babacan tavrı ile Milliyet çalışanlarının sevgilisi olan Eren Güvener, 22 yaşındaki oğlu Onur'un bir trafik kazasında öldüğünü öğrendiği an can evinden vuruldu. Uzun yıllarını verdiği gazetecilik mesleğinde elinden yüzlerce trafik kazası haberi geçen Eren Güvener, trafik canavarının bu kez oğlunu aldığını öğreniyordu.
       Onur'u toprağa verdikten sonra onsuz günler, geceler başladı. Eren Güvener ile eşi Türk Mikrobiyoloji Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zehra Güvener, kızları Zeynep ile birbirlerine yaslanıp acılarını sessizce paylaştılar. Ancak Zehra Güvener'in by- pass geçirmiş yüreği bu acıyı taşırken zorlanıyordu. Oğlu Onur'un fotoğrafının karşısına geçip yanaklarından süzülen gözyaşları ile "Sana geleceğim, buluşacağız" diyordu.
       Acılı anne sanki artık bu yaşamı değil, oğlunun yanına gitmeyi istiyordu. Eşi ile kızının desteği bile ona ulaşmıyordu. Onur'un doğum günü olan yılbaşı gecesi yaklaşıyordu. Zehra Güvener, onun artık hayatta olmadığı bir doğum gününü kutlamak istemezcesine, önceki gün tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Doç. Dr.Zehra Güvener'i oğlu ile aynı mezara koyarlarken, Eren Güvener 1998 yılında üçüncü acıyı yüreğinin derinliklerine gömüyordu.

       Doç. Dr. Zehra Güvener için dün ilk tören görevli bulunduğu İstanbul Tıp Fakültesi 14 Mart Amfisi'nde düzenlendi. Çalışma arkadaşları, Türk bayrağına sarılmış tabutun önünde nöbet tuttarken, Eren Güvener ve kızı Zeynep başsağlığı dileklerini kabul etti. Törende bir konuşma yapan İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Faruk Erzengin, Güvener'in bütün arkadaşlarının gönlünde taht kuran bir güneş olduğunu ifade ederek, "Yüzü güzel gönlü güzeldi. Hepimizin gönlünü hemen fethetmişti. Büyük bir bilimadamıydı. Tesadüfi karşılaşmalarda kısa cümlelerle insanların kalbine girmesini bilirdi ve kendisini son derece sevdirirdi. Zehra'nın özgeçmişine buradan sizlere okuyacağımı hiç tahmin etmiyordum" diye konuştu.
       İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Rektör Yardımcısı Özdem Anğ ise Güvener'in herkes tarafından sevilen bir insan olduğunu belirterek, "İnsanlar, ailesi, arkadaşları ve çalıştığı kurum için çok fedakardı. Onun dostluğu hepimiz için değerliydi. Asistanların Zehra Ablası'ydı. Hastalıklar oldu, Onur'u kaybetti. Ölümünde Onur'u kaybetmesinin etkisi oldu. Hastalıklarla mücadele edemedi" dedi.

       Zehra Güvener'in naaşı, İstanbul Tıp Fakültesi'ndeki törenden sonra ikindi namazının ardından Levent Camii'nde kılınan cenaze namazından sonra Zincirlikuyu Aile Mezarlığı'nda toprağa verildi. Cenaze medya ve tıp dünyasından birçok ismi bir araya getirdi. Güvener'in çalışma arkadaşları ve eski öğrencilerinin de hazır bulunduğu cenazeye, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, Doğan Holding Medya Grup Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Milliyet Gazetesi Murahhas Üyesi Doğan Heper, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Umur Talu, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yalçın Doğan, Milliyet yazarları Güneri Cıvaoğlu, Hasan Pulur, Derya Sazak, Taha Akyol, Hasan Cemal, Bülent Eczacıbaşı, Prof. Dr. Kaya Çilingiroğlu, Prof. Dr. Cengiz Kuday, Prof. Dr. Nurettin Sözen, Halit Kıvanç, Dünya Gazetesi Sahibi Nezih Demirkent ve Mehmet Ali Birand da katıldı. Sevenlerini gözyaşına boğan Zehra Güvener'in Türk bayrağına sarılı naaşı camiden eller üzerinde çıkarıldı. Cenaze, polislerin omuzunda ve bando eşliğinde bir süre Levent sokaklarında kortej eşliğinde taşındıktan sonra Zincirlikuyu Ali Mezarlığı'na götürüldü. Burada okunan duaların ardından Güvener'in naaşı, gözyaşları içinde toprağa verildi.



Emrah Safa Gürkan | RöportajEmrah Safa Gürkan, geçtiğimiz haftalarda yayınladığı Bunu Herkes Bilir kitabıyla gündemde. İnternette tarih videolarıyla dikkat çeken Emrah Safa Gürkan ile hem yeni kitabı hem de tarihi konuları konuştuk.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber