Geri Dön

Yeni yüzyıla sorunlarla giriyoruz

Yeni yüzyıla sorunlarla giriyoruz


Sibel Kahraman


       Eğitimde, bir yılı sorunlarla kapatırken, yeni yüzyıla da yalnızca kağıt üzerinde kalan hedeflerle giriyoruz. 1999 yılı eğitimde pek çok sorunun yaşandığı, veli ve öğrencileri mağdur eden kararların danıştaydan geri döndüğü bir yıl oldu.
       Kesintisiz 8 yıllık eğitimi 24 yıl aradan sonra kabul eden Türkiye, hala ara formüllerle bu konuyu tartışmaya devam ediyor. Eğitim bu yıl da devlet değil hükümet politikası olarak ele alındı. Bu yıl pek çok öğrenciyi mağdur eden ve yeni yüzyıla da taşınan sorunlar şöyle:
       * Meslek lisesi mezunları üniversiteye girişte yarışa çok geriden başlıyor. Orta Öğretim Başarı Puanı nedeniyle meslek lisesi mezunları mağdur olurken, bu okullara başvurular da düşüyor.
       * Anadolu Meslek Liselerinin hazırlık sınıflarında başarısız olanların genel liselere nakilleri önlendi. Bu öğrencilere açık lise veya akşam lisesi adres olarak gösterildi. Danıştay 8. Dairesi velilerin başvurusu üzerine yürütmeyi durdurma kararı aldı. Ancak sorun hala devam ediyor.
       * Üniversitelerden çeşitli nedenlerle ilişiği kesilen öğrencilere af gündeme geldi. Ancak konu türbana kilitlenip kaldı.
       * İki büyük deprem okulların durumunu da ortaya çıkardı. Pek çok okul için yıkım kararı alındı.
       * Üniversite reformu bu yıl da yapılamadı. Üniversite özerkliği taslaklarda kalmaya devam ediyor.
       * Üniversitelerde öğretim üyesi sorunu çözümlenemedi. Özellikle vakıf üniversitelerinin artmasından sonra devlet üniversitelerinde ciddi biçimde kaliteli öğretim üyesi sorunu yaşanmaya başlandı.
       * Her yıl üniversite kapılarına yığılan öğrenci sayısı katlanarak artarken, diplomalı işsizlerin sayısı da çoğalıyor.
       * Ders kitaplarında istenilen düzenlemeler hala yapılamadı. Ezberci eğitime devam ediliyor.
       * Özellikle büyük kentlerde 100 kişilik sınıflarda eğitim öğretime devam ediliyor.
       * Öğretmen sıkıntısı devam ediyor. Pek çok ders öğretmen yokluğu nedeniyle boş geçiyor.
       * Üniversite sınav kitapçığının çalınması ve sınavın bu nedenle ertelenmesi sıkıntılara neden olurken, sınav sistemi de güvenilirliğini kaybetti.
       * Özel okullaşma oranı yükseklere çekilmeye çalışılırken, bazı özel okullar mali nedenlerle kapandı.


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber