'The Queen's Gambit' dizisi satranç ilgisini ne kadar artırdı?

'The Queen's Gambit' dizisi 2020'nin en sürpriz fenomen dizilerinden biri olmayı başardı. Bir anda tüm dünyada satranç ilgisini artıran bu diziye ülkemizden de gayet sevindirici bir 'destek' gelmiş...

'The Queen's Gambit' dizisi satranç ilgisini ne kadar artırdı?

Popüler kültüre etkisi büyük

Dizilerin sadece popüler kültüre etkilerinin ne denli büyük olduğunu az çok biliyoruz. 'Sıla' dizisi sayesinde satılmaya başlanan 'Sıla tokaları'nı unutmuş değil bu gözler. Ya da 'Avrupa Yakası'ndaki Gaffur karakterinin giydiği pijamalara rağbet de artmıştı biliyorsunuz. Son dönemde bu 'teşvik' durumunun bir benzeri satranç için yaşanıyor. Tüm dünyada satranç ilgisi başlamış durumda.

 

 

Ülkemizde de çok sevildi

Bunun en büyük nedeni elbette 'The Queen's Gambit' dizisi. Hedefi dünyanın en büyük satranç oyuncusu olmak olan Elizabeth Harmon adlı satranç dahisinin yaşam öyküsünü anlatan dizi sadece dünyada değil aynı zamanda ülkemizde de bolca izlendi, geniş bir hayran kitlesi oluşturdu. Google'da satranç kelimesi aratıldı, birçok kişi evine satranç tahtası aldı... Yani ciddi bir etkisi oldu. Peki bu satranç ilgisinin bizde bir karşılığı olmaya başladı mı? Cevap verelim: Galiba evet!

 

 

Tavla yerine satranç!

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Gülkız Tulay, Milli Eğitim Bakanlığı'nın aldığı kararla, 2021-2022 eğitim öğretim yılından itibaren ortaokullarda satrancın seçmeli ders olarak okutulacağını açıklamış. Tulay, satranç sporunu yaygınlaştırmak adına yapılan çalışmaların netice verdiğini kaydetmiş ve 5 milyon üzerinde ortaokul öğrencisine ulaşmayı hedeflediklerini duyurmuş... Şahane bir gelişme bu. Satranç gibi bir zeka oyununun ülkemizde gençler tarafından oynanması bile geleceğe umuda bakmamız için yeterli bir sebep. 'The Queen's Gambit' dizisinin, MEB'in kararındaki etkisi ne kadardır bilemeyiz ama tüm bu gelişmeleri sevinçle karşılamamız gerektiği ortada. Tavla yerine satranç oynayan gençler istiyoruz!

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak