Türkiye'nin en güzel 10 kasabası

Türkiye'nin her yeri ayrı bir doğal güzellik. Fakat öyle kasabalar var ki bir kere gidildi miydi her zaman kalası geliyor insanın. İşte Türkiye'nin en güzel 10 kasabası...

Türkiye'nin en güzel 10 kasabası

1- Köyceğiz - Muğla

1- Köyceğiz - Muğla

Abartıdan uzak sahil kenarındaki birkaç restoran ve kafesiyle, az sayıdaki mütevazı moteliyle, maksimum üç katlı apartmanlarıyla, muazzam bir manzara sunan Köyceğiz’de gökyüzünü görmek için özel bir çaba sarf etmenize gerek yok. Küçük ama bir sahil kasabasından beklediğiniz her şeye cevap veriyor.

2- Akyaka - Muğla

2- Akyaka - Muğla

Hem doğal güzelliklerin ortasında hem de insanlarla iç içe bir tatil hayali düşlüyorsanız burası size göre. Gökova Körfezi'nin en şahane koylarının bulunduğu Akyaka'da, dolaşırken geri dönmek istemeyeceksiniz.

3- Side - Antalya

3- Side - Antalya

Surlarla çevrili ihtişamlı kapısı, antik limanı, Apollon, Athena, Dionysos tapınakları ve görülecek birçok yeriyle keşfedilmeyi bekliyor. Hem doğa hem de tarih tutkunuysanız burası tam size göre. Özellikle yaz aylarında masmavi ve ince kumlu denizde yüzmek istiyorsanız şimdiden planınızı yapın.

4- Akçakoca - Düzce

4- Akçakoca - Düzce

40 km uzunluğunda sahil şeridi olan Akçakoca, Düzce ilinde; Batı Karedeniz kıyı şeridinde ziyaretçilerini karşılıyor. Albenisi yüksek Akçakoca’ya baktıkça bakasınız gelecek. Antik adı olan Diapolis’in tarihi, Roma ve Bizans dönemlerine dayanıyor. İstanbul’da yaşayanlar için Akçakoca’da günübirlik tatil yapmak bile mümkün. İş yoğunluğundan ve stresinden vakit buldukça kendinizi Akçakoca’nın serin sularına bırakabilirsiniz. Ayrıca piknik ve mesire alanlarında da ailecek mangal yapabilirsiniz.

5- Finike - Antalya

5- Finike - Antalya

İlk Finike, Fenikeliler tarafından MÖ 5. yüzyılda Phanikos adı ile, Aykırıcay Suyu'nun denize döküldüğü yerde kuruldu. Uzun yıllar Likya'nın başkenti olan Limyra'nın tarım ürünleri ihraç ettiği bir liman görevi yapmış. Bu özelliğiyle Fenikelilerin en önemli ticaret merkezlerinden biri olmuş Finike...

6- İnebolu - Kastamonu

6- İnebolu - Kastamonu

Dar sokaklı yollarında dolaşırken başka bir dünyadaymışsınız gibi gelecek. Eşsiz manzaralara sahip tepelerinde doğa yürüyüşleriyle huzurun ve sakinliğin keyfini çıkarın.

7- Mazı - Bodrum

7- Mazı - Bodrum

Gökova Körfezi’nin hemen yanı başındaki Mazı’da kahvaltı yaparken bölgede yetişen has zeytin ve zeytinyağının tatlarına mutlaka bakmalısınız. Türkiye’de dağ başında inzivaya çekilebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Mazı, kaşif tatilcilerin en gözde yerlerinden.

8- Çukurbağ - Antalya

8- Çukurbağ - Antalya

Antalya’nın masmavi Kaş’ına 4 km uzaklıkta konumlanan Çukurbağ, aynı zamanda Çukurbağ Yarımadası olarak da adlandırılıyor. Daha kasabaya yaklaşmadan size uzaklardan artistik pozlar veren Çukurbağ, trekking ve kamp aktiviteleri için de doğal bir cennet.

9- Güzelçamlı - Aydın

9- Güzelçamlı - Aydın

Büyük Menderes Milli Parkı’na komşu bir sahil kasabası olan Güzelçamlı, Kuşadası kıyı şeridine 25 km mesafede yer alıyor. Osmanlı’dan Perslere kadar birçok imparatorluğa ev sahipliği yapmış olan Güzelçamlı, tertemiz berrak sularıyla tanınıyor.

10- Amasra - Bartın

10- Amasra - Bartın

Batı Karadeniz'in ve Bartın'ın şirin ilçelerinden biri Amasra. Yemyeşil doğası ve doğal güzellikleriyle bölgenin incisi konumunda. Bu nedenle hafta sonu gezilerinin en ideal rotalarından biri. Yeşil doğası, mavilikleri ve huzurlu atmosferiyle sıcak bir liman kenti.

Bu makaleye ifade bırak