Türkiye'nin vazgeçilmez yöresel lezzet şehirleri

Türkiye yemek kültürü konusunda adeta cennet gibi. Her bir yörede bambaşka güzel lezzetler bizimle tanışmayı bekliyor. Gelin Türkiye'nin vazgeçilmez yöresel lezzetlerine ve lezzet şehirlerine Molatik olalım...

Türkiye'nin vazgeçilmez yöresel lezzet şehirleri

Gaziantep

Gaziantep
Gaziantep dünya sıralamasına girmiş lezzet diyarı gastronomi şehrimiz. Gaziantep klasikleri arasında Ali Nazik, lahmacun, Antep peynirli pide, soğan kebabı gibi yemekleri sıralayabiliriz. Gaziantep’de unutmayınız ki bir 'küşlemeci' gerçeği de vardır. Dünyanın ilk baklavasını yapan dükkanını ve belki de en lezzetli şöbiyetini yapan dükkanı yine Antep'te bulabilirsiniz. Günübirlik gitmediyseniz eğer güne 05:00-07:00 arasında iyi bir ciğercide başlayın, 08:00'de ciğer tezgahda kalmayabilir çünkü. Antep fıstığı alışverişini de unutmayın.

Hatay

Hatay
Hatay, ülkemizin en lezzetli gastronomi şehirlerinden birisi. Antakya'da Hatay yöresel kahvaltı ile güne başlayabilirsiniz. Ya da doğrudan Uzun Çarşı'nın içindeki semt kasaplarında etinizi seçebilir ve pişirtip masanıza getirebilirsiniz. Tepsi (kağıt) kebabı yiyebilirsiniz. Kuzu pirzola da oldukça lezzetli. Bu lezzetin üstüne en iyi künefe gider. Aynı çarşı içindeki koca bir çınar ağacını bulun ve burada lezzetli bir künefe yiyin. Belki de gerçek közde pişen son künefeler burada!

Adana

Adana
Adana’nın lezzet yelpazesi geniş. Meşhur Adana kebabını en saf hali ile Yağ Camii yanındaki pasajda yiyebilirsiniz. Ayrıca 230 gramlık jet kebabını da mutlaka öneririm. Adana’da kahvaltı diyince fazla kafa karıştırmadan meşhur börekçilerden börek yenir, börekler öğle 12’den önce biter. Gece acıktıysanız eğer gece börekçisi imdadınıza yetişir. Gündüz sıcağında gezerken hava aşırı sıcak olacağı için bir büfede buz gibi bir muzlu süt içmeden de olmaz. Akşam oldu mu iyi bir kaburgacıda kaburga yemeden dönmeyin, üstüne bir de bici bici şerbeti. Adana tam bir lezzet kenti...

Rize

Rize
Karadeniz lezzet durağı ise Rize. 50 yıldan fazladır yanan esnaf kuzine ocaklarındaki bakır tencerelerde pişen lezzetli yemekler ve dededen toruna geçmiş hikâyelerin kahramanları... Rize, dillere destan lezzetlere ev sahipliği yapıyor. Rize kavurması, etli lahana sarma, kuru fasulye, döner, sütlaç gibi tatmanız gereken önemli yemekler var.

Kars

Kars
Kars şehri güzelliği ile sizi şaşırtmayı başarır. Kaz ve piti yemeği (kuzu eti) ile kahvaltılık peynirler bu şehirde muhteşem. Kars’ta merkezdeki teyzeler sizi şaşırtmasın, Kars'ta kaz yemeğine sahip çıkmışlar, gittiğinizde yemeniz gereken bir lezzet haline gelmiş.
Ben ilk kez kaz eti yedim ve çok beğendim. 

Gelelim alternatife, bence bu yemek olmazsa olmaz bir lezzet, adına 'piti' diyorlar. Nohut ve kuzu etinden yapılıyor, içerisine ekmek de yerleştiriyorlar. Ben zaten etli nohuta bayılırım ama bunda kuzu but parçası da var. Sunum harika. Çorba ve özel pilavlardan söz etmiyorum bile... Bunların dışında dönüşte yöresel lezzet alışverişinizi çarşıdan yapabilirsiniz.

Erzurum

Erzurum
Orta Asya’da 'toy' adı verilen sığır şölenlerinden gelen, marine edilip meşe odununa yatırılan, nefis yağlı kuzu budu Erzurum kültürünün vazgeçilmezi olan cağ kebabı... Erzurum’da ise cağ kebabının popülasyonunun 1975’den bu yana artarak günümüze kadar geldiğini yediğimizde görebiliriz. Masanıza peyde pey gelen ve siz "Dur!" diyene kadar gelmeye devam eden bu lezzeti sıcak tüketmelisiniz. Tatlı olarak ise Erzurum kadayıf dolmasını deneyebilirsiniz.

Bursa

Bursa
Çocukluktan bu yana bilinen bir lezzet iskender kebap. 1867’den bugünlere gelen bir lezzet. Bursa ile özdeşleşmiş olan iskender kebap, dönerin tırnak pide üstüne serilerek bol tereyağ yoğurt ve sos ile sunulmuş hali. Ancak Bursa sandığımızın çok ötesinde bir gastronomi şehri. Alternatiflere gelecek olursak Bursa lezzet durağında pideli köfte, cantık, tahanlı gibi muhteşem lezzetli ve tarihi yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Giresun

Giresun
Karadeniz'in eşsiz doğasında gezerken, bu bölgenin vazgeçilmezi kuymaklı kahvaltıyı unutmuyoruz. Giresun'da denize ormana karışmış güzel dükkanlarda doğal kahvaltılar yapabilir ve kuymağı bir metre uzatabilirsiniz. Pide için ise Görele ilçesinde meşhur Görele yağlısı yemelisiniz. Bunu en güzel yapan dükkanlar hemen sahilde yol üstünde bulunur. Etli pide isteyene kapalı kıymalı veya espiye pidesi öneririm.

Mersin

Mersin
Ciğer Kahvaltı diyenler buraya! Türkiye’nin en iyi ciğeri Mersin'de olabilir, net söylüyorum benim için daha iyisini yiyene kadar en iyisi burada. Mersin/Adana/Antep gibi güney illerinde işler böyle, eski gelenektir, kahvaltıda ciğer yenebilir ama sabah erken gidilmelidir. Adeta pamuk gibi yumuşak, 'küçük dükkan büyük lezzet' arıyorsanız doğru şehirdesiniz. Çoğu yerde 4 masa var ama lezzet boyu ölçülemez. Biliyorum Mersin diyince aklnıza tantuni geliyor ama tantuniyi zaten birçok yerde bulabilirsiniz. Ben ciğeri anlatmadan geçemedim, bu arada tatlı isteyenler ise 'kerebiç' yiyebilir.

Tüm Türkiye!

Tüm Türkiye!
Tüm Türkiye adeta 'yeme de yanında yat' tadında... Ermenek’te batırık, Van’ın sütçülerinde kahvaltı, Bitlis’te büryan, Kilis’te kebaplar, Trabzon’da balıklar... Kısacası memleketin her noktasında harika yöresel yemekler bulabilirsiniz. Şimdiden iyi keşifler!

 
Bu makaleye ifade bırak