Tuzlu kahve iyi mi kötü mü?

Türk kültürünün en önemli olaylarından birisi de kız isteme olayıdır. Erkek tarafı kız tarafını ziyaret eder, adabına uygun tören gerçekleştirilir. Ancak yanlış bilinen bir olay da sık sık gerçekleştiriliyor. Son olarak sosyal medyada yayınlanan bir video ile tekrar gündeme gelen tuzlu kahve aslında ne mesajı veriyor? Kız istemede tuzlu kahve verilir mi?

Tuzlu kahve iyi mi kötü mü?

Aile kurmak için ilk adım

Aile kurmak için ilk adım

Çiftler anlaşıyor, aileler tanışıyor sıra geliyor isteme törenine. Erkek tarafı gelip törene katılıyor. Çaylar kahveler içiliyor söze girilmeye çalışılıyor. Sonuçta aile için ilk adım atılacak.

Kahveye tuz atılıyor

Kahveye tuz atılıyor

Gelin hanım, yaptığı kahveye tuz atıyor. Bazıları ise abartıp pul biber falan da katıyor. Getirip damat adayına kahveyi veriyor. Söylenene göre, damat adayı tuzlu kahveyi içerse çekeceği sıkıntılara katlanabileceği mesajı veriyormuş.

Kahvenin tuzlu olduğunu anlarsa…

Kahvenin tuzlu olduğunu anlarsa…

Damat adayı kahvenin tuzlu olduğunu anlarsa ve içmeden iade ederse, istediklerini karşılayamayacağı anlamına geliyormuş ve geline bir nevi ayıp edilmiş sayılıyormuş.

Kahveyi içerse…

Kahveyi içerse…

Damat adayı kahveyi alır, bir yudum alır ve tükürmezse sevgisi için her şeye katlanacağı, gelini çok seveceği anlamına geliyormuş. Hatta bazıları “Biraz daha tuz yok mu, tuzu az olmuş?” diye soruyormuş, gelini onore etmek için.

Ya tam tersiyse…

Ya tam tersiyse…

Hiç düşündünüz mü, ya tuzlu kahvenin anlamı farklıysa? Evet bir de kötü bir anlamı var tuzlu kahvenin. Bu da anlam da taa Osmanlıya kadar gidiyor.

Eğer beğenirse...

Eğer beğenirse...

Osmanlı döneminde kendisini istemeye gelen ailenin damat adayını, gelin adayı beğenirse kahvesini şekerli yaparmış. Hatta yanına tatlı da getirerek “Seni ailem de ben de istiyoruz.” mesajı verirmiş.

Kalkıp gidiyorlar

Kalkıp gidiyorlar

Oldu da gelin adayı gelen damadı beğenmedi. Hemen kahveyi tuzlu yapıp, öyle ikram edermiş. Kahveden bir yudum alan damat tuzlu olduğunu anlayınca ailesini toplar evden gider, bu işten vazgeçermiş.

Dikkatli olun

Dikkatli olun

Bana göre, ikinci olgu daha mantıklı geliyor. Sonuçta kibar bir dille reddetmek böyle oluyor, tuzlu kahve yapmak marifet değil. Evlilik birbirine yük olmak değil, birbirine destek olmaktır.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak