Twitter'ın 'retweet' uyarısı ne kadar başarılı olur?

Birçok dijital mecra gibi henüz kendi çöpünü ayıklama adımındaki Twitter yavaştan düğmeye basmış. Bundan böyle Twitter'da bir yazıyı okumadan retweet yapanlar "Önce, paylaştığınız makaleyi okuyun" uyarısıyla karşılaşacakmış...

Twitter'ın 'retweet' uyarısı ne kadar başarılı olur?

'RT' çılgınlığı aldı başını gidiyor

Twitter birçoğumuz için haber alma platformu oldu diyebiliriz. Nasıl şarkıları Spotify'dan ya da iTunes'tan filan dinliyorsak, Twitter da birçokları için acısıyla tatlısıyla gündemi takip etme platformu diyebiliriz. Ancak her mecra gibi burada da bazı küçük çakallıklar dönebiliyor. Mesela 'RT' yani retweet çılgınlığı gibi. TT'ye yani Trend Topic listesine girmesi için bazen öyle bir kasma durumu oluyor ki bir anda Twitter ana sayfamız peş peşe retweet edilmiş tweet'lerle dolup taşıyor.

 

 

"Önce, paylaştığınız makaleyi okuyun"

Twitter henüz bu çılgınlığa bir "Dur!" diyemedi. Ancak enteresan bir adım atılmış. Şu anda retweet yaparken kullanıcıların iki çift kelam edip alıntı RT'leri kullanıcılarına sunan/az biraz dayatan Twitter, "Çok yakında" diyerek makaleleri RT yapmak isteyenlere bir 'kısıtlama' getirileceğini duyurmuş. Şimdilik test aşamasındaki bu yeniliğe göre bir yazıyı okumadan retweet yapanlar "Önce, paylaştığınız makaleyi okuyun" uyarısıyla karşılaşacakmış. Yani "Madem paylaşıyorsun, Twitter'a bir katkı sunuyorsun bari düzgün yap da oku şunu allah aşkına" modunda bir yenilik bu.

 

 

Dijital mecralar çöp ayıklama adımında hâlâ

Peki gerekli mi? Sonuna kadar evet... Twitter da birçok dijital mecra gibi kendi çöpünü ayıklama adımında hâlâ. Mesela Japonya gibi uygar, ileri, bilinçli ülkelerde nasıl çöpünüzü öyle affedersiniz şak diye atamıyor ve sınıflarına göre ayırarak camlar cama, plastikler plastiğe diye ayırıyorsunuz, işte dijital mecralar henüz bu ileri döneme ulaşamadı. Tweet atan atana ama sırf niceliksel olarak bir başarı yakalansın derdinde kullanıcılar. Twitter'ın 'retweet' uyarısının ilk etapta olmasa da ancak uzun vadede pozitif sonuçlar elde edebileceğini düşünüyorum.

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak