Geri Dön
UzmanparaABD petrol fiyat tahminini revize etti

ABD petrol fiyat tahminini revize etti

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), bu yıla ilişkin petrol fiyatı tahminini aşağı yönlü revize etti.

ABD petrol fiyat tahminini revize etti

EIA'nın "Ağustos 2021 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu"nda, bu yıl için brent türü ham petrolün ortalama varil fiyatının 68,71 dolar olacağı tahmin edildi. Temmuz ayı raporunda bu rakam 68,78 dolardı.

Raporda, yılın ilk çeyreğinde 61,12 dolar ve ikinci çeyreğinde 68,91 dolar olarak hesaplanan brent türü ham petrolün ortalama varil fiyatının, yılın üçüncü çeyreğinde 73,07 dolar ve dördüncü çeyreğinde de 71,29 dolar olacağı öngörüldü. Gelecek yıl ise bu rakamın yaklaşık 66,04 dolar olacağı tahmin edildi.

Ajans, aşağı yönlü revizyonun gelecek dönemdeki talep düşüşü endişeleri ve temmuz sonu ile ağustos başında düşük seyreden petrol fiyatları nedeniyle yapıldığını belirtti.

Bu ayki raporda, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC grubunun, ağustos-aralık dönemine ilişkin petrol üretim kararının da göz önünde bulundurulduğu aktarıldı. OPEC , 18 Temmuz'da yapılan 19. Bakanlar Toplantısı'nda, petrol üretiminin her ay günlük 400 bin varil artırılmasının kararlaştırıldığını duyurmuştu.

Revizyonda, ayrıca yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında Delta varyantı vakalarında yaşanan yükselişin, petrol talebini olumsuz etkileyerek fiyatların düşme riskini artırmasının da etkili olduğu kaydedildi. 

Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varil fiyatının ise bu yıl 65,93 dolar, gelecek yıl 62,37 dolar olacağı tahmin edildi.

ABD ham petrol üretim beklentisi bu yıl için değişmedi

EIA, ABD'nin bu yıla ilişkin günlük ham petrol üretim beklentisini sabit tutarken, gelecek yıla ilişkin tahminini ise aşağı yönlü revize etti.

Buna göre, ülkenin günlük ortalama ham petrol üretiminin bu yıl yaklaşık 11 milyon 100 bin varil seviyesinde olması bekleniyor. Söz konusu üretimin 2022'de ise 11 milyon 800 bin varil seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Bu rakam geçen ayki raporda 11 milyon 900 bin varil olarak tahmin edilmişti.

Küresel petrol tüketiminin bu yıl geçen yıla göre 5,3 milyon varil artışla günlük ortalama 97 milyon 600 bin varil, 2022'de ise 101 milyon 200 bin varil olacağı öngörülüyor.

47. Pantene Altın Kelebek Ödül Töreni! Ödüller sahiplerini buldu
Uzun aradan sonra iyi haber! Vaka sayıları kritik seviyenin altına indi
Meteoroloji yeni raporu yayımladı! Salı gününden itibaren değişiyor
Karadeniz'de Amazon izi! Bugün bile denize taş atılmasının sebebi...
Operasyon başlatıldı! 3 kişi her yerde aranıyor
DSÖ uyardı, uzmanlar 'daha bulaşıcı' dedi! Dünyayı sarsan 'süper mutant' masaya yatırıldı
Emre Belözoğlu, Süper Lig'e damga vurdu!
MasterChef'te elenen isim belli oldu! 'Bir yarışmadan öte...'
Pazarlıksız satış dönemi! 'Bugünden yarına 40 bin lira değişiyor'
Ahmet Nur Çebi tecrübeli teknik adamla görüştü
Türkiye'den 'Turkey' hamlesi! İşte hindinin sıra dışı hikayesi
25 yıllık hasret bitti! Türkiye'ye geldiler
Kan donduran cinayet! Babasını sırtından bıçakladı
Karaciğerin en sevdiği besin! Mutlu olmamızı sağlıyor
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım