Geri Dön
UzmanparaAB'den batarya üretimini artırma hedefi

AB'den batarya üretimini artırma hedefi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, Avrupa'nın 2025 yılına kadar Çin'in ardından dünyanın en büyük ikinci batarya üreticisi olmaya hazırlandığını söyledi.

AB'den batarya üretimini artırma hedefi

Sefcovic, AB üyesi 14 ülkenin ekonomi bakanları, Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ve AB Komisyonu temsilcileri arasında video konferans yöntemiyle yapılan "Avrupa Batarya İttifakı" toplantısı bitiminde basına açıklamalarda bulundu.

Avrupa'nın yeni tip koronavirüse (Kovid-19) rağmen batarya konusunda Asyalı rakiplerine göre yatırım açığını kapattığını anlatan Sefcovic, "Avrupa, batarya gibi kritik bir sektörde stratejik özerklik yolunda hızla ilerliyor." diye konuştu.

Sefcovic, Batarya İttifakı çerçevesinde şimdiye kadar 70 civarında projeye mali destek sağladıklarını anımsatarak, bu alanda 2025 yılına kadar 4 milyon yeni istihdam sağlamayı öngördüklerini ifade etti.

Avrupa'daki batarya yatırımlarının çoğunun program tarihlerini öne çektiklerini ve üretim kapasitesi beklentilerini yükselttiklerini vurgulayan Sefcovic, "Lityum iyon pillerin üretiminde önemli ilerleme sağladı. Avrupa, 2025 yılına kadar Çin'in ardından dünyanın en büyük ikinci batarya hücresi üreticisi olmaya hazırlanıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Sefcovic, AB'nin üretimde beklenen artışı sağlamak için batarya yönetmeliği çalışmalarının hızlandırılması gerektiğini vurguladı.

Batarya üretiminde kullanılan ham madde ve bileşenlerde yerel ve sürdürülebilir kaynak kullanımının önemine işaret eden Sefcovic, bu alana önemli miktarda yatırım ve kamu kaynağı yöneltilmesi çağrısında bulundu.

Sefcovic, batarya sektöründeki araştırmaları ve inovasyonu artırmaya yönelik AB Komisyonu ile özel sektör temsilcileri arasında nisan ayında 900 milyon avroluk mutabakat anlaşması imzalanacağını belirtti.

Avrupa'daki iş gücü piyasasının batarya üretimi konusunda vasıflarının artırılması gerektiğine dikkat çeken Sefcovic, üye ülkelerin bu alandaki eğitim programlarına öncelik vermesini istedi.

Avrupa'da batarya piyasasının 2025 yılına kadar 250 milyar avroya ulaşması öngörülüyor.

Elektrikli otomobil üretiminde katma değerin önemli bir kısmını oluşturan batarya hücresi tedariki, Avrupa sanayisi için büyük önem taşıyor.

Son yıllarda otomobil endüstrisinde çığır açan teknolojilerin Çin ve ABD'den gelmesi Avrupa kamuoyunda tartışma konusu olurken, söz konusu bataryaların dünyadaki en büyük üreticileri arasında ise Çinli CATL şirketi, Güney Kore merkezli LG Chem ve Samsung yer alıyor.

Memur ve emeklilerin beklediği haber! Meclis'ten geçti
'Dışarı çıkmayın' uyarısı yapıldı! Daha kuvvetlisi geliyor
Trabzon'da inanılmaz an! Okan Kocuk damga vurdu
Numan Kurtulmuş'tan İmamoğlu'nun 'engelleniyoruz' iddiasına yanıt
Fenerbahçe-Altay: 2-1
Yusuf Yazıcı için skandal tanıtım! Kovuldu
EYT için çalışma başlatıldı! İşte masadaki formül
Bu belirtilere dikkat! Tüm semptomlar açıklandı
Fotoğraflar Türkiye'de çekildi! Meteoroloji uzmanı sebebini açıkladı
Haftalardır her gece kabusu yaşıyorlar! Gizemli sesin sırrı...
Tarihi keşif! Mars'ta yaşamın göstergesi...
İki ay önce anne olmuştu! Kızı Mercan'la ilk paylaşım
Market zincirlerinin zam yazışmaları ortaya çıktı!
32 milyon TL! Kenan İmirzalıoğlu-Sinem Kobal bebek için taşındı
Sosyal medya bunu konuşuyor! İşte Simpsonlar'ın 2022 kehaneti