Geri Dön
UzmanparaÇin 'borç verme mekanizması' oluşturacak

Çin 'borç verme mekanizması' oluşturacak

Çin, ısınma ve elektrik üretimi için büyük oranda bağımlı olduğu kömürün temiz ve etkin kullanımını teşvik etmek için 200 milyar yuan (yaklaşık 31,36 milyar dolar) tutarında "yeniden borç verme mekanizması" oluşturacağını açıkladı.

Çin 'borç verme mekanizması' oluşturacak

Çin'de kabine işlevini yerine getiren Devlet Konseyi toplantısının ardından yapılan açıklamada, mekanizmanın Merkez Bankası kanalıyla bankalara ve kredi kuruluşlarına kömür bağlantılı temiz enerji projelerine kredi vermeleri için finansman desteği sağlayacağı belirtildi.

Açıklamada, temiz ve yüksek performanslı işlemeye, çevreyle uyumlu ve akıllı tasarrufa, etkin kullanıma ve kömür yatağı metan gazının değerlendirilmesine odaklanan projelerin tercih edileceği bildirildi.

Mekanizma, Çin'in son dönemde artan uluslararası fiyatlar nedeniyle kömür üretiminde ve tasarrufunda yaşadığı sıkıntı ile karbon emisyonlarını azaltma hedefine aynı anda çözüm üretmeyi hedefliyor.

31 eyalet ve bölgenin 20'sinde elektrik kesintileri yaşanmıştı

Çin'de, elektrik üretiminin yüzde 56'sı kömürle çalışan termik santrallerden sağlanıyor. Ülkede, küresel kömür fiyatlarının artması nedeniyle arzda ve buna bağlı elektrik üretiminde sıkıntılar yaşanıyor. 

Üreticiler, girdi maliyetinin zarar edecek oranda artması nedeniyle elektrik arzını durdurmak zorunda kalmış, bu sebeple Çin ana karasındaki 31 eyalet ve bölgenin 20'sinde eylülde aralıklı elektrik kesintileri meydana gelmişti. 

Hane halkı elektriğinin büyük ölçüde kömürle çalışan santrallerden sağlandığı kuzeydoğu eyaletlerinde çok sayıda kentte habersiz enerji kesintileri yaşanmıştı. İç, güney ve doğu eyaletlerinde birçok fabrika ve imalathaneye kesintili elektrik verilmesi üretimde sıkıntılara yol açmıştı.

Kesintiler nedeniyle Apple ve Tesla gibi büyük küresel şirketlerin yanı sıra küresel imalat zincirlerinde önemli rolü olan çok sayıda küçük ve orta ölçekli işletme, üretime ara vermek zorunda kalmıştı.

Çin, olası enerji krizini önlemek üzere kömür arzını ve stoklarını artırmaya başlamıştı. Kömür üretimi ekimde 10, kasımda 12 milyon tonu aşarak rekor kırmıştı. Stoklar da 14 Kasım'da 129 milyon tona çıkmış, iç tüketimi 22 gün karşılayacak miktara ulaşmıştı.

Memur ve emeklilerin beklediği haber! Meclis'ten geçti
'Dışarı çıkmayın' uyarısı yapıldı! Daha kuvvetlisi geliyor
Kayak pistinde feci kaza! Ünlü oyuncu hayatını kaybetti
Trabzon'da inanılmaz an! Okan Kocuk damga vurdu
Numan Kurtulmuş'tan İmamoğlu'nun 'engelleniyoruz' iddiasına yanıt
Fenerbahçe-Altay: 2-1
Yusuf Yazıcı için skandal tanıtım! Kovuldu
Survivor All Star'da ilk eleme! Adaya veda eden isim belli oldu
EYT için çalışma başlatıldı! İşte masadaki formül
Fotoğraflar Türkiye'de çekildi! Meteoroloji uzmanı sebebini açıkladı
Haftalardır her gece kabusu yaşıyorlar! Gizemli sesin sırrı...
Tarihi keşif! Mars'ta yaşamın göstergesi...
Sadakatsiz’de dengeler değişiyor! 'Asya'nın yapamadığını Aras yaptı'
Market zincirlerinin zam yazışmaları ortaya çıktı!
Sosyal medya bunu konuşuyor! İşte Simpsonlar'ın 2022 kehaneti