Geri Dön
UzmanparaÇin ile Rusya’nın ticaret hacmi rekora koşuyor

Çin ile Rusya’nın ticaret hacmi rekora koşuyor

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Shu Jueting, 2021 yılında Çin ve Rusya arasındaki ticaret hacminin rekor kırarak 140 milyar doları aşmasının beklendiğini söyledi.

Çin ile Rusya’nın ticaret hacmi rekora koşuyor

Yılın ilk 11 ayında iki ülke arasındaki ticaret geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33,6 oranında artarak 130 milyar 400 milyon dolara yükseldi. İkili ticaretteki artış oranı, Çin’in dış ticaretindeki yükselişin 2,3 puan üzerinde kaydedildi.

Shu, “2021 yılının ilk 10 ayında iki ülke arasındaki ticaretin yüzde 29,1’ini oluşturan makine ve elektronik ürünlerin ticaret hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37,1 artış gösterdi. Çin’in Rusya’ya yaptığı otomobil ihracatı yüzde 206 artışla 1 milyar 600 milyon doları, otomobil yedek parça ihracatı ise yüzde 49 artışla 2 milyar 100 milyon doları buldu. Çin’in Rusya’dan sığır eti ithalatı da 3,4 kat artarak 15 bin tona ulaştı. Çin bu ülkeden en çok sığır eti satın alan ülke haline geldi” ifadelerini kullandı.

Çin ile Rusya arasında e-ticaret alanındaki iş birliğinin de hızla geliştiğine işaret eden Shu, Çin’in Rusya’daki e-ticaret platformlarının, depolarının ve dağıtım şebekelerinin istikrarlı olarak arttığını kaydetti.

İki ülkenin gelecekte ticaretin niteliğinin yükseltilmesine önem vereceğini belirten Shu, “İlk olarak enerji, maden, tarım ve ormancılık alanlarındaki ticaret sürdürülecek. İkinci olarak dijital ekonomi, biyolojik tıp, bilimsel ve teknolojik inovasyon ve düşük karbonlu ekonomi alanlarındaki iş birliği yoğunlaştırılacak. Makine ve elektronik ürünler ile hizmet ticareti artırılacak. Üçüncü olarak da iki ülke arasındaki tedarik zinciri sağlamlaştırılacak, altyapı inşasına önem verilecek, ticarette kolaylık genişletilecek. Ayrıca karşılıklı yatırımlar artırılacak ve daha çok müteahhitlik projesi hayata geçirilecek” dedi.