Geri Dön
Uzmanpara'Çin'in petrol ve bakır talebi artıyor'

'Çin'in petrol ve bakır talebi artıyor'

Goldman Sachs, Çin'in birçok önemli emtiaya olan talebinin güçlü oranlarda arttığını söyledi.

'Çin'in petrol ve bakır talebi artıyor'

Yatırım bankası, Çin'in bakır talebinin yıllık %8 arttığını, demir cevheri ve petrol talebinin ise sırasıyla %7 ve %6 artarak yılın tamamı için ortaya koydukları beklentileri şimdiden aştığını vurguladı.

Haberin Devamı

Goldman raporunda, "Talepteki bu güç büyük ölçüde yeşil ekonomi, gayrimenkul tamamlamalarından kaynaklanan güçlü büyümenin bir kombinasyonuna bağlı" denildi.

Banka, Çin'in yeşil ekonomisinin bu yıl şimdiye kadar "önemli bir güç" gösterdiğini ve bunun da bakır gibi yeşil dönüşümle ilgili metallere yönelik talep artışına yol açtığını vurguladı.

Goldman'ın ekonomistleri Çin'in yeşil bakıra hücumunu büyük ölçüde, 2023 yılında şu ana kadar "önceki tüm yılların kurulumları seviyesine ulaşan" güneş enerjisi kurulumlarına bağladı.

Goldman Sachs tarafından derlenen verilere göre, Çin'in yeşil bakır talebi temmuz ayında bir yıl öncesine kıyasla %71 arttı.

Goldman, 25 Ağustos tarihli bir raporda, "En önemli güç, ilgili bakır talebinin güneş enerjisiyle ilgili artan talebin öncülüğünde bugüne kadar yıllık %130 arttığı yenilenebilir enerji tarafında geldi" değerlendirmesini yapmıştı.

Haberin Devamı

Çin'in imalat sektöründeki toparlanma alüminyum gibi baz metallere olan talebi de artırıyor.

Raporda, "3. çeyrekte şu ana kadar imalat trendlerinde görülen iyileşme aynı zamanda daha güçlü baz metal ithalat seviyelerine denk geldi" denildi.

Çin'in petrol talebi de taşımacılık gibi petrol yoğun hizmet sektörlerindeki "hızlı toparlanma" sayesinde artıyor, ancak analistler ufukta bir düşüş olabileceğini söyledi.

Goldman, "Çin'in petrol talebi, güçlü trafik sıkışıklığı ve iç hat uçuş verilerinin de gösterdiği gibi rekor iç hareketlilikle desteklendi" şeklinde gözlemde bulundu. "Bize göre bu güçlü seviye sürdürülebilir, ancak önümüzdeki yıl büyümenin önemli ölçüde yavaşlamasını bekliyoruz" dedi.