Geri Dön
UzmanparaDoE petrol stoklarında düşüş bekleniyor

DoE petrol stoklarında düşüş bekleniyor

ABD Enerji Bakanlığı (DoE) Enerji Bilgi İdaresi (EIA) tarafından bugün açıklanacak petrol stoklarında da düşüş bekleniyor.

DoE petrol stoklarında düşüş bekleniyor

Amerikan Petrol Enstitüsü (API), ABD petrol stoklarının analistlerin düşüş beklentisine rağmen artış gösterdiğini açıkladı.

Haberin Devamı

API tarafından hesaplanan ve enerji işlemcileri tarafından yakından takip edilen verilere göre 22 Eylül ile sona eren bir haftalık dönemde petrol stokları 1 milyon 586 bin varil arttı. Enerji piyasası işlemcileri 1,65 milyon varil düşüş bekliyordu.

Ham petrol stoklarında nisan ayından bu yana 51 milyon varilin üzerinde net bir düşüş yaşandı.

API benzin stoklarının 70 bin varil, damıtılmış ürün stoklarının 1,7 milyon varil azaldığını açıkladı.

Dünyanın en büyük petrol depolama merkezi ve ABD içindeki boru hatlarının kavşak noktası olan, WTI türü petrolün fiyatlandığı Cushing bölgesinin petrol stoklarında ise düşüş sürüyor. Bir önceki hafta 2 milyon 564 bin azalan stoklar, geçen hafta 828 bin varil daha düştü. Bu düşüşlerin ardından bölgede 22 milyon varilden daha az petrol kaldığı hesaplandı.

Haberin Devamı

ABD Enerji Bakanlığı (DoE) Enerji Bilgi İdaresi (EIA) tarafından bugün açıklanacak petrol stoklarında da düşüş bekleniyor.

WSJ tarafından hazırlanan ankete göre bir önceki hafta 2,1 milyon varil düşüş gösteren petrol stoklarının 22 Eylül ile sona eren haftada 0,6 milyon varil azalacağı tahmin ediliyor.

WSJ'nin anketinde benzin stok tahmini 0,2 milyon varil, damıtılmış ürün stok tahmini 1 milyon varil düşüş yönünde oluştu.

Ankette DoE'nin açıklayacağı kapasite kullanım oranının yüzde 91,9 seviyesinden yüzde 91,4'e ineceği tahmin edildi.

DoE stok verileri saat 17.30'da açıklanacak.