Geri Dön
UzmanparaEuro Bölgesi'nde işsizlik sabit kaldı

Euro Bölgesi'nde işsizlik sabit kaldı

Euro Bölgesi'nde işsizlik, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin katı biçimde uygulandığı ocak ayında yüzde 8,1 seviyesinde gerçekleşti.

Euro Bölgesi'nde işsizlik sabit kaldı

 Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi'nin ocak ayı işsizlik ve perakende ticaret verilerini yayımladı.

Buna göre, 19 üyeli Euro Bölgesi'nde Aralık 2020'de yüzde 8,1 olan mevsimsellikten arındırılmış işsizlik, ocakta da aynı seviyeyi korudu.

AB'de ise aralık ayında yüzde 7,3 seviyesinde olan işsizlik, ocakta sabit kaldı. İşsizlik, geçen yılın ocak ayında Euro Bölgesi'nde yüzde 7,4, AB'de de yüzde 6,6 seviyesinde belirlenmişti.

Ocak ayında işsizlik İspanya'da yüzde 16, Fransa'da yüzde 7,9 ve Almanya'da yüzde 4,6 olarak ölçüldü. AB'de işsiz sayısı ocakta 15 milyon 663 bin olurken, bunun 13 milyon 282 bini Euro Bölgesi'nde yer aldı.

Ocakta 25 yaş altı genç işsiz sayısı AB'de 2 milyon 929 bin, Euro Bölgesi'nde 2 milyon 356 bin olarak belirlendi. Genç işsizlik oranı, AB'de yüzde 16,9 ve Euro Bölgesi'nde yüzde 17,1 olarak ölçüldü.

Perakende satışlar düştü

Euro Bölgesi'nde perakende satışlar, ocakta aralık ayına kıyasla yüzde 5,9, önceki yılın aynı dönemine göre de yüzde 6,4 düştü.

AB'de ise perakende satışlar, ocakta bir önceki aya kıyasla yüzde 5,1, 2020'nin aynı dönemine göre de yüzde 5,4 azaldı. AB ülkeleri arasında ocakta bir önceki aya kıyasla perakende satışlarda en yüksek artış yüzde 3,5 ile İsveç, yüzde 1,8 ile Bulgaristan ve yüzde 1,7 ile Estonya'da gerçekleşti.

Perakende satışlarda en sert düşüş ise yüzde 16,6 ile Avusturya, yüzde 15,7 ile İrlanda ve yüzde 11,1 ile Slovakya'da belirlendi.

İstanbul Valisi son dakika duyurdu: İzinli sayılacaklar
26 milyonda bir görülüyor! Resmen mucize... Boynundan çıkarıp verdi
Heyecanlandıran Omicron gelişmesi: Son dalga olabilir
'Ana kuzuları'nın katili böyle can verdi!
Kış harekâtı! Talep patlaması yaşanıyor
Sedef Kabaş için flaş açıklama: Bunun karşılığı olacaktır!
Bülent Ersoy'u mehteran takımı karşıladı: Arap atı gibiyim maşallah
Meyve posasından yapı malzemesi
Unutulmaz maç! Aboubakar ve Chaker Alhadhur tarihe geçti
Sahne şovu ve dansları dikkat çekti: 90'lardan beri çıplağım!
Buz gibi suya daldı bir daha çıkmadı! Kimliği şoke etti...
Sercan Yıldırım'a büyük şok!
Bakanlık genelgeyi yayımladı! Kıdem tazminatı değişti
Garantisi biter bitmez bozuluyorsa dikkat! Sebebi 'pes' dedirtti
NASA buldu! Hepsi mor, gözden kaçacak gibi değil